Odpowiedź: Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest w przypadkach, gdy dla danego obszaru nie uchwalono planu zagospodarowania przestrzennego. Nie wdając się w szczegóły, bez takiej decyzji niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Art. 61 § 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. DzU z 2016 r., poz. 778) mówi, że wydanie decyzji jest możliwe, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
- co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu (nie dotyczy to siedliska, gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie);
- teren ma dostęp do drogi publicznej;
- istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
- teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne;
- decyzja o warunkach zabudowy jest zgodna z przepisami odrębnymi.
Rzeczywiście, postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy wójt, burmistrz lub prezydent miasta może zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy w związku z planowanym uchwalaniem przez gminę planu dla danego terenu. Postępowanie należy jednak podjąć i wydać decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.
adw. Mikołaj Pomin