UOKiK prześwietla firmy zajmujące się tuczem kontraktowym
Obciążanie rolników nadmiernym ryzykiem i wykorzystywanie w ten sposób przewagi kontraktowej to główny zarzut Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi postępowania przeciwko firmom zajmującym się tuczem kontraktowym. Do ich zakończenia potrzebna jest jeszcze szczegółowa opinia, którą przygotowują naukowcy.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął działania na rynku tuczu kontraktowego trzody chlewnej w efekcie sygnałów napływających od hodowców. Jeszcze w grudniu 2019 r. wszczęto z urzędu postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy wobec dostawców trzody chlewnej do Agrifirm Polska sp. z o.o. z siedzibą w Szamotułach są stosowane nieuczciwe praktyki w zakresie zasad rozliczeń za usługi dodatkowe oraz terminowości płatności, co uzasadniałoby wszczęcie postępowania w sprawie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Następnie, podobne postępowania wszczęto wobec:
• Agri Plus sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,
• Venneker Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
• HAGRIC Woźniecki spółka z o.o. sp. k. z siedzibą w Szczeglinie
- W toku prowadzonych postępowań zgromadzono materiał dowodowy wskazujący, iż Agrifirm Polska sp. z o.o. oraz Agri Plus sp. z o.o. - mogą stosować praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową wobec swoich dostawców. Zastrzeżenia wzbudziły zasady rozliczeń stosowane przez organizatorów tuczu związane ze sposobem ustalania końcowego wynagrodzenia dla hodowcy – napisał w informacji przekazanej sejmowej komisji rolnictwa Tomasz Chróstny prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.