Eksport zboża z Ukrainy wciąż jest o 30% w tyle w stosunku do ubiegłego roku
Od początku sezonu wolumen eksportu zbóż i roślin strączkowych z Ukrainy przekroczył 15 mln ton, natomiast, to i tak o 30% mniejszy wskaźnik w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Według danych służby celnej od początku sezonu Ukraińcy wysłali 5,74 mln ton pszenicy, o 56% mniej niż rok temu. Dostawy jęczmienia na rynki zagraniczne wyniosły prawie 1,2 mln ton (-74%). Na eksport trafiło również 11,2 tys. ton żyta, w 2021 roku ten wskaźnik był na poziomie 71,8 tys. ton. Eksport mąki z Ukrainy w sezonie 2022/23 wyniósł 44,8 tys. ton.
Wyjątek w tych danych stanowi kukurydza, której dostawy z Ukrainy w tym roku wzrosły 2,2-krotnie wynosząc 8,1 mln ton wobec 3,6 mln ton w poprzednim sezonie.
Rosja spowalnia pracę korytarza zbożowego
Oprócz tego Rosja znacznie spowolniła pracę korytarza zbożowego wraz z jej powrotem do inspekcji statków. Po interwencji Rosji o wycofaniu się z umowy zbożowej, Turcja i ONZ przeprowadziły niezależną inspekcję 30-31 października – jednego dnia przepuściły 46 statków, a innego – 39. Zaznaczył to w wywiadzie dla LIGA.net wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow.
- Dzisiaj wróciliśmy do tych samych problemów z 29 października. Wznowiono wspólne kontrole. W kontroli uczestniczą wszystkie 4 strony (umowy), ale obecnie zaplanowanych jest tylko 12 dziennie, z czego faktycznie 8-9 ukończonych. Jednocześnie potrzebne są 25-30 dziennie – podkreślił wiceminister.
Ale dlaczego były potrzebne te interwencje rosyjskie z wycofaniem się i powrotem do umowy zbożowej?