Jednak w ostatnim czasie pojawiły się wyraźne oznaki spowolnienia eksportu z UE. Jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku eksport wzrósł o dobre 30%. Obecnie to tempo jest znacznie niższe, a podyktowane jest to malejącymi dostawami wieprzowiny do Chin. Od początku lipca ograniczone dostawy do Chin doprowadziły do zauważalnego spadku cen świń i wieprzowiny w UE. W związku z rosnącą populacją trzody chlewnej w Państwie Środka, w najbliższej przyszłości analitycy nie spodziewają się większych wolumenów eksportu do tego kraju.
Sprzedaż do innych krajów azjatyckich na plus
Z drugiej strony, sprzedaż wieprzowiny z UE do innych krajów azjatyckich nigdy nie była lepsza. Filipiny mają wysokie zapotrzebowanie na import po stratach w pogłowiu trzody spowodowanych afrykańskim pomorem świń. W pierwszej połowie 2021 roku eksport z UE wzrósł do tego kraju ponad trzykrotnie do 185 200 ton w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, co uczyniło Filipiny drugim co do wielkości odbiorcą unijnej wieprzowiny.
Podobnie sytuacja wygląda w Wietnamie, gdzie wielkość dostaw podwoiła się do 89,2 tys. ton. Korea Południowa i Hongkong również kupiły nieco więcej wieprzowiny ze Wspólnoty, podczas gdy Japonia, ważny odbiorca, zakupił blisko 170 000 ton, czyli prawie 13% mniej rok do roku.
Wzrost eksportu wieprzowiny z UE w porównaniu z pierwszą połową 2020 roku był również widoczny wśród wielu małych i średnich odbiorców. Na przykład eksport do USA wzrósł o jedną trzecią do 63 800 ton, a do Australii o 44% do 52 100 ton. Sprzedaż na Wybrzeże Kości Słoniowej wzrosła nawet o 82% do 44 850 ton, a do Nowej Zelandii o 71% do 24 300 ton.
Źródło: www.topagrar.com