Firmy nasienne zebrały dobry surowiec do produkcji materiału siewnego, a nabywców na niego nie brakuje. Warto przypomnieć, że stawka podatku VAT na materiał siewny wynosi obecnie 0%.
Jęczmień ozimy pod presją chorób i szkodników
Zawsze najwcześniej siany jest jęczmień ozimy, ale w tym roku było z tym różnie. Niektórzy rolnicy obawiali się nadmiernego rozkrzewienia przed zimą oraz większej presji chorób i szkodników z uwagi na bardzo wysokie temperatury, które utrzymywały się prawie do końca września.
- Rozpoczęliśmy siew jęczmienia ozimego 25 września. Ten konkretny gatunek jęczmienia przeznaczony do produkcji piwa. Staraliśmy się nie siać go zbyt wcześnie, aby uniknąć nadmiernego rozkrzewienia. W przeciwnym razie ziarna stają się mniejsze, a równomierność siewu jest utrudniona. Pszenicę planujemy siać dopiero w październiku, gdyż teraz przechodzimy na pola po soi, burakach i kukurydzy. Po rzepaku mamy tylko jedno pole o powierzchni 20 hektarów. Cały czas siejemy. "Jeden rok jest zysk, drugi w pysk" - jak to mówią. Naszym celem jest utrzymanie stałego areału upraw, choć w tym roku zdecydowaliśmy się na większy obszar soi ze względów ekonomicznych. - mówi
- Jesteśmy obecnie w trakcie siewów jęczmienia ozimego. Specjalnie opóźniamy ten siew ze względu na warunki pogodowe, ponieważ jest obecnie ciepło. Chcemy uniknąć problemów z mszycami w późniejszym okresie. W naszym przypadku rzepaku i tak sialiśmy mało. Jeśli chodzi o nasz areał, jest to 80 ha na 460 ha gruntów ornych i taki sam areał jest obsiany. Jeśli chodzi o pszenicę, ograniczamy nasz areał z 90 do 60 ha. Jęczmienia browarnego ozimego mamy tyle samo, czyli 60 ha. To są nasze główne uprawy ozime. Pszenżyto i żyto nie są przez nas uprawiane. Zwiększamy natomiast uprawy groszku na zielono i soi - relacjonuje
Jak dodaje, w poprzednich latach większość naszego gospodarstwa była uprawiana w systemie bezorkowym, - Tutaj na polu po soi obecnie bezorkowo siany jest jęczmień ozimy browarny. Struktura tego pola nie wymaga użycia pługa, aby nie niszczyć struktury gleby, dlatego stosujemy siew w tym systemie - tłumaczy Szulc.