W gospodarstwie Izdebskich przed 2000 r. produkowano mleko i tuczniki. Po przejęciu gospodarstwa prawie 30 lat temu, bracia stopniowo dostosowywali je do produkcji opasów. Grunty i zwierzęta podzielone są pomiędzy dwie rodziny, podobnie jest z dochodem za sprzedane bydło lub płody rolne. Rolnicy oprócz sprzedaży opasów zajmują się również uprawą kilku odmian ziemniaków i ich sprzedażą do okolicznych sklepów. Odpady otrzymują opasy.
Modernizacja starych budynków gospodarskich
Trzy obory, w których kiedyś rodzice gospodarzy utrzymywali krowy mleczne na uwięzi i świnie w kojcach, przekształcili na budynki wolnostanowiskowe na płytkiej ściółce, wybieranej raz na trzy miesiące. Mimo niskiej i starodawnej murowanej zabudowy z wentylacją naturalną, zwierzęta mają dobrą izolację termiczną zarówno latem, jak i zimą. Budynki są przewiewne i panuje w nich przyjemny chłód. Prawie każdy z budynków ma otwarty wybieg, ogrodzony stabilną konstrukcją z rur stalowych, który pomaga podczas wybierania obornika i sprzedaży bydła. W trzech budynkach starszego typu rolnicy utrzymują w różnych grupach wiekowych prawie 100 opasów (cieląt, odsadków i starszych byków).
W gospodarstwie kładziony jest silny nacisk na likwidację much (postaci dorosłych i larw). Dzięki zastosowaniu oprysków i granulatu na larwy walka jest skuteczna, jeśli zachowana jest systematyczność zabiegów.