W UE niewielka dostępność dorosłego bydła utrzymuje ceny bydła na wysokim poziomie. Jak podaje Meat Market Observatory średnio byki w kl. R są skupowane po 4,74 euro za kg wbc, , wszystkie kategorie bydła z kolei 4,82 euro/kg (lekki wzrost o około 1% w porównaniu do poprzedniego notowania). Oczekuje się, że produkcja europejska spadnie w 2023 r. (-1,6% w ujęciu rocznym), co niestety potwierdza negatywną tendencję obserwowaną przez ostatnie cztery lata. Inflacja nadal wpływa na spadek spożycia wołowiny.
W Niemczech ceny bydła są dość stabilne. Jak wynika z danych giełdy VEZG za byki i jałówki w klasie R ubojnie płacą około 4,6 euro/kg. Podaż i popyt się równoważą, więc na rynku nie ma nerwowych ruchów. Nieznacznie wzrosła podaż młodych byków. Jednakże zwierzęta przeznaczone do uboju można szybko sprzedać. Popytu nie ma dużego, ale niemieckie ubojnie cieszą się, że chociaż jest stabilny. Zapewne za sprawą stale spadających cen mleka i zbóż w skupie wzrosła podaż krów mlecznych, w związku z tym niemieckie ubojnie zdecydowały się na obniżki ok. 3 centów za kg dla wagi poubojowej.
We Włoszech w pierwszej połowie 2023 r. spadła produkcja bydła, a ceny utrzymują się na wysokim poziomie powyżej 5 euro za kg, co powinno zachęcać importerów do zakupu polskiej wołowiny, tańszej o około 30 eurocentów.
- W Polsce (według wstępnych danych GUS) w okresie styczeń–lipiec 2023 r. do podmiotów skupujących dostarczono 2,9 mln ton żywca rzeźnego, o 2% więcej niż przed rokiem. Dostawy żywca drobiowego, który stanowił 59% skupu, wzrosły o 6%, do 1,75 mln ton. Żywca wieprzowego skupiono 940 tys. ton, o 4% mniej niż w analogicznym okresie 2022 r., a żywca wołowego – 257 tys. ton, o 2% mniej – informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Eksport wołowiny rośnie
Jak wynika z raportu na temat eksportu produktów rolno-spożywczych w Biurze Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych dominowało mięso i przetwory mięsne. W okresie styczeń-czerwiec 2023 r. przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej mięsa i przetworów mięsnych były o 8% wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 4,9 mld euro, stanowiąc 19% wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. Mięso wołowe w wartości eksportu mięsa i przetworów mięsnych plasuje się na wysokich poziomie 23% - 1 mld euro. Najwięcej wołowiny do UE wysyłamy do Francji (80 mln euro, 13 tys. ton) i Włoch (obserwowany jest wzrost przychodów o 14%; wywożono głównie mięso wołowe o wartości 225 mln euro, 40 tys. ton).
Widoczny jest olbrzymi wzrost handlu z Turcją (181 mln euro, blisko 2,4 krotny wzrost eksportu wszystkich produktów; z tego aż 69 mln euro stanowiło mięso wołowe ok. 12 tys. ton. Bardzo ciekawy trend, gdyż do Turcji duże ilości mięsa wołowego wysyła tylko jeden polski zakład. Jak widać, mimo obaw rynek turecki okazał się intratny. Niestety z tego samego raportu KOWR wynika, że spadł o 10% eksport do Izraela, który również jest dużym odbiorcą polskiej wołowiny (53 mln euro, 6 tys. ton wołowiny).
Ceny bydła według MRiRW
Jak wynika z raportu sporządzonego 31 sierpnia br. w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej w dniach 21-27 sierpnia monitorowane zakłady ubojowe płaciły za byki w wieku 12-24 miesiące 10,89 zł/kg w wadze żywej i 20,43 zł/kg w wadze poubojowej (20,8 zł/kg w kl. R) Krowy średnio kosztowały 8,19 zł/kg, co w przeliczeniu na wbc dało 16,82 zł/kg w wadze poubojowej (18,47 zł/kg kl. R). Jałówki w klasie R według MRiRW kosztowały w ubojniach 21,16 zł/kg.
Ile płacą krajowe zakłady?
Z jednej strony jest presja na obniżki, z drugiej nie ma zbyt dużej podaży, więc ubojnie nieco niechętnie obniżają stawki, a towar w miarę sprawnie trafia za granicę. Mimo szumnie zapowiadanych obniżek nie wszystkie ubojnie obniżyły cenniki. Najciekawsze zjawisko dotyczy cen byków, ponieważ niektóre ubojnie do publicznej informacji podają ceny znacznie niższe niż płacą w rzeczywistości. Taki zabieg ma na celu sztuczne zaniżanie cen i zachęcanie innych zakładów do obniżania stawek, a tym samym zdobycie ukradkiem nowych dostawców żywca. Warto zwrócić uwagę, że ceny podane w poniższym cenniku są sporo niższe od tych, które można wynegocjować.
Z naszej sondy wynika, że zakłady średnio płacą za byki 19,21 zł/kg w wbc, 19,74 zł/kg za jałówki w klasie R i 16,81 zł/kg za krowy. Za byki w zależności od rasy i typu w wadze żywej można otrzymać od 11 do 14 zł/kg, podobnie za jałówki mięsne.