Szalejąca giełda nie odzwierciedla rzeczywistego rynku zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szalejąca giełda nie odzwierciedla rzeczywistego rynku zbóż

27.08.2021

Światowe giełdy na grudniowych kontraktach w tym tygodniu notowały niewielkie zmiany, za to kontrakty wrześniowe szalały. Rynek fizyczny nie reaguje większymi zmianami, gdyż handlowcy analizują dane dotyczące zbiorów pszenicy w krajach największych eksporterów. 

Wpływ na rynek fizyczny mocnych cięć produkcji pszenicy w Rosji, dokonany przez USDA słabnie, ponieważ Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej opublikowało informację o postępach zbiorów. Według stanu na 24 sierpnia z 70% powierzchni, zebrano 62,7 mln t pszenicy. Do wymłócenia pozostaje 8,6 mln ha pszenicy jarej, co według szacunków wyniesie min. 15 mln t. Rosyjskie zbiory przekroczą więc 78 mln ton, a nie jak prognozowali ostatnio amerykańscy eksperci 72,5 mln t.

Wydaje się za to, że ​​sierpniowa prognoza USDA dotycząca produkcji kazachskiej pszenicy­ na poziomie 12,5 mln t, jest nadmiernie optymistyczna. Eksperci rosyjscy z ProZerno uważają, że będzie to znacznie mniej, nawet poniżej 11 mln ton.

Nadal spadają także prognozy dotyczące produkcji pszenicy w  Kanadzie. Według szacunków analityków będzie to 22,6 mln ton, czyli o 1,4 mln t mniej niż prognoza USDA i 12,58 mln t mniej niż ubiegłoroczne żniwa. 

Eksperci MARS w sierpniowym raporcie obniżyli prognozę plonów pszenicy w UE z 6,05 t/ha do 5,98 t/ha, jednak nadal jest to o 4,8% więcej niż w ubiegłym roku i 5% wyżej od średniej z ostatnich pięciu lat.

Okazuje się jednak, że unijny eksport pszenicy nie wygląda źle, na tle roku ubiegłego. Przez pierwsze 8 tygodni obecnego sezonu do 22 sierpnia UE wyeksportowała 3 mln t pszenicy, podczas, gdy w ubiegłym sezonie było to o ponad 200 tys. t mniej. Jednak na ten spory jak na początek sezonu wolumen składa się głównie pszenica z Rumunii 1,2 mln t i Bułgarii 580 tys. t. Dotychczasowy europejski lider eksportowy Francja z 531 tys. t jest dopiero na trzecim miejscu. Polska pozostaje daleko w tyle eksportując 69 tys. t do krajów trzecich, jest dopiero na siódmym miejscu w unijnym eksporcie.

We środę (25.08.21 r.) na Matifie postraszyło spadkiem cen na kontraktach wrześniowych aż o 27,5 euro/t, spowodowanym wyzbywaniem się przez inwestorów ostatnich zamykających się niebawem pakietów. Za to w czwartek te same kontrakty podrożały o 5,75 euro/t. Na fizycznym rynku na wrześniowe kontrakty już nikt nie patrzy, a pszenica na grudzień wczoraj wzrosła o 3,5 euro i na zamknięciu giełdy kosztuje 247,5 euro/t, a więc tyle samo co przed dwudniową huśtawką giełdową.

W portach ceny spadły zaledwie o ok. 20 zł/t. Eksporterzy za pszenicę o zawartości 12,5% białka płacą 1110–1115 zł/t, natomiast pszenica z białkiem powyżej 14% jest wyceniana po 1135 zł/t. W krajowym skupie w większości firm ceny pozostały bez zmian, podnieśli je głównie ci, co dłużej wstrzymywali się z podwyżkami. Ale i to spowodowało, że średnia cena pszenicy konsumpcyjnej poszła do góry o kolejne 10 zł/t i dochodzi już do 980 zł/t. Panuje jednak spore zróżnicowanie ofert, pszenica konsumpcyjna jest skupowana zarówno po 840 zł/t, jak i po 1050 zł/t.

Podobne ruchy są w pszenicy paszowej, za paszówkę proponuje się obecnie 770–1000 zł/t. Jednak jak donoszą handlowcy z Wielkopolski, o zakup pszenicy paszowej jest niezmiernie trudno.­ – Zresztą, żeby kupić jakiekolwiek zboże teraz, to trzeba się najeździć i nadzwonić.  A przecież kontrakty trzeba realizować – mówi znajomy handlowiec.

Jęczmień także podrożał średnio o 10 zł/t, i tutaj rozpiętość cen jest bardzo duża, jest skupowany po 640–850 zł/t. Czasem nawet ceny skupu jęczmienia wyrównują się z cenami na pszenicę paszową.

W portach pszenżyto eksporterzy kupują dalej po 950 zł/t. Może dlatego w kraju ceny przestały rosnąć, ale też pszenżyto w krajowym skupie nie tanieje i dalej jest skupowane po 620–880 zł/t. 

Za żyto paszowe w portach eksporterzy też wrócili do ceny 850 zł/t. I tu również oferty w punktach skupu się nie zmieniły. Żyto w krajowym skupach jest kupowane po 600–850 zł/t. 

Już gołym okiem widać, że opóźnienie żniw będzie też wyraźne w kukurydzy, dlatego jej ceny jeszcze delikatnie rosną. Niestety na kukurydzianych polach zaczyna pojawiać się coraz więcej głowni. W portach, stara kukurydza na eksport jest tu kupowana po 1130 zł/t. Na nadchodzące zbiory porty kontraktują suche ziarno po 975 zł/t. Choć  w krajowym skupie stara kukurydza wciąż jest kupowana po 900–1050 zł/t, to jednak więcej ofert jest po 1000 zł/t i więcej. Średnia cena wynikająca z ofert na mokrą kukurydzę, na żniwa 2021 r. kształtuje się ok. 600 zł/t, ale widełki propozycji są w zakresie 550–650 zł/t. 

Owies paszowy jest w skupach po 550–635 zł/t, a konsumpcyjny po 700 zł/t.

 Tutaj zobaczysz wszystkie aktualne ceny skupu zbóż!

Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Raporty IGC

Raport IGC: spadną zapasy, mniejszy handel zbożami

Piąty rok z rzędu spadają zapasy zbóż i czeka nas pierwszy od trzech lat spadek światowego handlu zbożami. Trudno nie odnieść wrażenia, że światowy bilans ratuje jedynie kukurydza.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: sprzedaje ten, kto chce zwolnić przyczepy

Tegoroczne trudne żniwa pomału zaczynają zmierzać ku końcowi. Były one bardzo rozciągnięte w czasie i wielu rolnikom przyniosły rozczarowanie plonami oraz pogarszającą się jakością, spowodowaną niemożnością wjechania w pola w optymalnym terminie.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)