Mimo, że pogłowie bydła mięsnego rośnie, to jednak nadal większość cieląt przeznaczonych na opas pochodzi od krów mlecznych, lub z krzyżowania ras mlecznych z mięsnymi. Dotychczas wołowina certyfikowana w systemie QMP mogła pochodzić tylko od ras mięsnych.
Zgodnie ze Standardami Systemu QMP oprócz produktu „Wołowina QMP z ras mięsnych” będzie dostępna także „Wołowina QMP z ras mlecznych”. Konsumenci będą mogli wybrać pomiędzy wołowiną z ras mlecznych i mięsnych.
- Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny miała swój znaczący udział w wyznaczeniu tego kierunku zmian. System jakości QMP został zmodyfikowany w kierunku produkcji zrównoważonej niskoemisyjnej. Taka produkcja jest wspierana w ramach WPR a w Polsce trwają prace nad wsparciem uczestników systemu QMP w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt. Wprowadzenie tego wsparcia od 2024 roku da silny impuls do zwiększania produkcji wołowiny certyfikowanej zrównoważonej, z wyższym dobrostanem zwierząt – podaje PZPBM.
Jednym z założeń strategii „Polska Wołowina 2030” oprócz zakupu buhajów w ramach pomocy de minimis miałoby być ujęcie w Krajowym Planie Strategicznym w ramach ekoschematów wsparcia dla uczestników krajowego systemu jakości QMP oraz zniesienie w działaniu dobrostan zwierząt limitu 150 DJP dla uczestników systemu. Rolnicy, którzy przystąpią do programu QMP będą otrzymywali dodatkową płatność w ramach eksoschematów z tego tytułu. Przynależność do jednego z kilku systemów jakości pomaga również zdobyć wyższą liczbę punktów potrzebną podczas składania wniosków przez rolników o różnego rodzaju dofinansowania.
System QMP (Quality Meat Program) jest otwartym systemem produkcji żywca wołowego oraz mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości, uznanym za krajowy system jakości żywności decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 października 2008 r. Obejmuje cały proces żywienia, chowu i opasu.