W ramach RHD możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę, i jej zbywanie konsumentom finalnym, a także zakładom prowadzącym handel detaliczny (takim jak np. sklepy, restauracje, stołówki) z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego. Nowa ustawa podpisana przez prezydenta 19 stycznia 2022 roku rozszerza obszar, na którym mogą być prowadzone dostawy żywności wyprodukowanej w ramach RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, na terytorium całej Polski.
MOL natomiast oznacza działalność przetwórczą, która obejmuje tylko produkty pochodzenia zwierzęcego. Rozporządzenie ministra rolnictwa określa również wymagania weterynaryjne, jakie powinny być spełnione przy prowadzeniu takiej działalności. W tym celu w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie zorganizowaliśmy szkolenie prowadzone przez inspektorów WIJHARS i Weterynarii.
- Na szkolenie zaprosiliśmy producentów serów i wędlin. Przede wszystkim prowadzący działalność typu MOL mają obowiązek jej zgłoszenia do Inspekcji. Skupiliśmy się na dwóch grupach prowadzących taką działalność: producentów serów i wędlin. Inspektorzy przedstawili główne zasady znakowania produktów żywnościowych, czyli, jak powinna wyglądać etykieta, jaki skład powinien być wypisany, które ze składników produktów są alergenami i jakie inne informacje powinny się tam znaleźć - mówi Renata Wojas, kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich OODR w Łosiowie:
Z kolei Anna Górka, rolnik z Masowa opowiadając o swojej produkcji zaznacza, że tego typu szkolenia są bardzo ważne.
– Bardzo nas interesuje prawidłowe oznakowanie, żeby nie popełniać błędów i być spokojnym w razie kontroli. My mamy gospodarstwo ekologiczne. Produkujemy drób ekologiczny w systemie od pola do stołu. Co się urodzi na polu, służy do karmienia naszego drobiu, który potem sprzedajemy w wysokiej jakości. Sprzedajemy produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia w opakowaniach próżniowych typu „Vacuum” do sklepów we Wrocławiu. Niestety będąc zarejestrowanym w WIJHARS jesteśmy poddawani kontrolom. Po takim szkoleniu nie musimy się obawiać kontroli - mówi.
- Prowadzimy gospodarstwo rolne oraz agroturystyczne. Sprzedajemy sery kozie i krowie, które wprowadzamy do obrotu w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Ważne jest zamieszczanie poprawnych informacji na etykietach. Także po to, żeby uniknąć kar w razie ewentualnej kontroli - dodaje z kolei Aleksandra Wierszak z Zębowic.