Światowa produkcja będzie w tym sezonie mniejsza o 6 mln ton od poprzedniego roku. Powodem spadku ma być zmniejszenie produkcji w Indiach, które to są wspólnie z Brazylią największymi producentami cukru na świecie i największym jego konsumentem. W tym sezonie produkcja cukru w Brazylii ma wynieść 29,4 mln ton, natomiast w Indiach 29,3 mln ton, obydwa kraje są bezsprzecznymi światowymi liderami. Unia Europejska zajmuje trzecie miejsce produkując 17,9 mln ton cukru.
Indie przodują także w konsumpcji, która jest rekordowa i przekracza ich tegoroczne możliwości produkcyjne, wynosząc 28,5 mln ton. Dla porównaniu cała Unia Europejska konsumuje 18,6 mln ton, a Chiny 15,8 mln ton cukru. Całkowite światowe zużycie wyniesie 175 mln ton.
Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA, spowoduje to, że globalne zapasy cukru spadną o 5 mln ton do 50 milionów ton na koniec roku. Największe spadki zapasów mają nastąpić w Chinach, Indiach i Pakistanie.
W eksporcie największy udział ma Brazylia, choć od ubiegłego roku znacznie więcej trzciny cukrowej wykorzystuje się tam do produkcji etanolu, a odpowiednio mniej do produkcji cukru. Zgodnie z danymi USDA w sezonie 2019/20 tylko 35% zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii zostanie przeznaczone na produkcję cukru.
Oczekuje się, że eksport w Brazylii spadnie do 18,6 mln ton, i będzie to najniższy poziom od 12 lat. Brazylijski eksport cukru stał się mniej atrakcyjny niż handel na rynek krajowy czy produkcja i sprzedaż etanolu w kraju i za granicą.
Drugim co do wielkości eksporterem będzie Tajlandia, której handel zagraniczny cukrem ma wynieść 10,5 mln ton.
W Indiach z kolei oczekuje się, że eksport wzrośnie do 5 milionów ton. Niższa produkcja z jednej strony, rosnąca konsumpcja i eksport z drugiej odbędzie się kosztem indyjskich zapasów, które prawdopodobnie skurczą się o 15% do końca sezonu.
opracował Juliusz Urban Foto. Sierszeńska