5 czerwca 2023 r. zostało wydane rozporządzenie wykonawcze KE, które wprowadziło środki zapobiegawcze dotyczące przywozu do Unii Europejskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Unijny zakaz importu tych produktów rolnych do pięciu tzw. państw przyfrontowych, czyli Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji został przedłużony do 15 września 2023 r. Czy zakaz będzie wydłużony do końca roku? Tego nie wiadomo, ale wszystko wskazuje na to, że w UE jest zbyt wielu oponentów tego działania.
Wspólny front państw przyfrontowych
Sprawa jest bardzo poważna zwłaszcza w kontekście zerwania przez Rosję tzw. porozumienia zbożowego, które umożliwiało eksport ukraińskiego ziarna na globalne rynki przez porty Morza Czarnego. Z informacji MRiRW przedstawionych na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa wynika, że w sezonie 2022/2023 60% ukraińskiego zboża zostało wyeksportowane przez granicę lądową z Unią Europejską, a pozostałe 40% przez Morze Czarne.
– Polska wraz Rumunią, Węgrami, Słowacją i Bułgarią zabiega na forum UE o przedłużenie zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika także po 15 września. Wskazujemy na okres przynajmniej tego roku. Obecnie jest przygotowywane pismo nieformalnej koalicji 5 państw do Komisji Europejskiej, w którym będzie zawarty ten postulat – mówił w Senacie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.