Kliniczne mastitis w laktacji. Leczyć, nie leczyć? Jeśli leczyć, to czy natychmiast, czy może poczekać? Odpowiedź na te pytania nie jest wcale oczywista. Wybór najlepszej strategii zależy od sytuacji w stadzie – mówiła na konferencji organizowanej przez stowarzyszenie Stop mastitis – prof. Sofie Piepers z Uniwersytetu Gent. Każdego roku prelegentami na tym spotkaniu są osoby, które na co dzień wdrażają nowości ze świata nauki po to, by jak najlepiej i przy jak najmniejszym zużyciu antybiotyków walczyć z zapaleniami wymion.
Od czego zależy najlepsza strategia?
Na dzień dobry warto wiedzieć, na czym się stoi, czyli zaczynamy od oceny zużycia antybiotyków w stadzie.
– Tu rozpiętości są bardzo duże – od 3,2 dnia aż do 15,2 dnia. Ale nie tylko to jest istotne – należy się zastanowić, czy ograniczyć ogólne zużycie antybiotyków, czy jednak skupić się na cięciu antybiotyków krytycznych (stosowanych w leczeniu ludzi, antybiotyki ostatniej szansy). Czy lepiej używać mało, ale krytycznych czy więcej, ale odpowiedzialnie (ograniczamy te stosowane dla ludzi)? Oczywiście, opcja optymalna to jedno i i drugie – skomentowała Pipers.
Czy ograniczyć ogólne zużycie antybiotyków, czy jednak skupić się na cięciu w obszarze antybiotyków krytycznych . Czy lepiej używać mało, ale krytycznych, czy więcej, ale odpowiedzialnie? To pytania, które stają się palące wobec konieczności ograniczenia antybiotyków w leczeniu zwierząt.