Pomoc jest o tyle atrakcyjna, że wspomniany limit 150 tys. zł dotacji jest niezależny od wykorzystania limitu w innych obszarach – a więc po pomoc mogą sięgnąć także gospodarstwa, które wcześniej wykorzystały limit na inwestycje budowlane, czy zakup maszyn. Poziom dofinansowania jest identyczny jak dla pozostałych obszarów – maksymalnie do 50% lub 60% (młody rolnik) poniesionych kosztów inwestycji.
Wyprodukowana w instalacji energia może być wykorzystywana wyłącznie w celu zaspokojeniu potrzeb własnych beneficjenta w zakresie energii elektrycznej, a zdolności produkcyjne urządzeń pozyskujących energię elektryczną (czyli moc instalacji) nie powinny przekraczać (z pewnymi wyjątkami, o których piszemy dalej) ekwiwalentu łącznego średniego rocznego zużycia energii elektrycznej. Urządzenia zainstalowane w ramach tej pomocy muszą być usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych (wg ewidencji gruntów i budynków). |
W zakres wspieranych inwestycji będą wchodziły wydatki na zakup nowych urządzeń służących do pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i magazynowania energii elektrycznej wraz z kosztami budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do montażu tychże urządzeń oraz koszty zakupu nowych pomp ciepła.