Rynek zbóż: ograniczona podaż powoduje wzrosty cen
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: ograniczona podaż powoduje wzrosty cen

29.07.2022

W niektórych rejonach kraju pomimo, że na pola wyjechały niemal wszystkie kombajny, to w skupach ruch jest niewielki. Tam gdzie aura pozwala na koszenie, zboże w większości trafia na magazyny gospodarstw, albo na składy do profesjonalnych elewatorów.

Rolnicy nauczeni doświadczeniem z poprzedniego sezonu, że nie opłaca się za szybko sprzedawać zboża, obecnie decyzję o sprzedaży taktują jak ostateczność. Jedynym co ich do niej może przymuszać jest konieczność sfinansowania zakupów paliwa, nasion i nawozów. Ale to właśnie drożejące środki do produkcji nauczyły rolnika, że lepiej mieć zboże w magazynie, niż pieniądze na koncie.

Pomimo dużych ruchów w notowaniach na Matifie, ten tydzień do czwartku pszenica nieco potaniała. Na czwartkowym zamknięciu (28.07.2022 r.) wrześniowe drożeją tylko o 1,25 euro i są wyceniane po 341,25 euro/t, a więc o 9 euro taniej niż przed tygodniem. Jednak jest to przede wszystkim efekt obsunięcia cen w ubiegły piątek, kiedy notowania pszenicy rąbnęły w dół o 25 euro i ten tydzień pszenica cały czas musiała odrabiać tamte obniżki.

Po wcześniejszych spadkach cen i umocnieniu się dolara egipska agencja rządowa GASC, mając nadzieję na niską cenę ogłosiła przetarg na zakup pszenicy konsumpcyjnej z USA, Kanady, Ameryki Południowej i Australii. Aby przyciągnąć jak najwięcej tanich ofert, GASC nawet obniżyła wymóg na minimalną zawartość białka dla pszenicy amerykańskiej z 11% do 10,5%.

Jednak złożono tylko oferty ze Stanów Zjednoczonych, z których najtańsza wynosiła 443 USD/t CIF. Ta cena znacznie przewyższała wcześniejsze ceny zakupu, dlatego Egipcjanie przetarg anulowali. Wcześniej 45 lipca egipska GASC nabyła 500 tys. t starej pszenicy z Francji, Niemiec, Rumunii i Rosji w cenach 416420 USD/t.

Wieści niosą, że GASC przeprowadzi nowy przetarg z dostawami od 16 września do 15 listopada, jednak tym razem pozwoli na udział w nim wszystkich dostawców, w tym UE i Rosji.

Rosja wyraźnie korzysta na blokadzie ukraińskich portów. W okresie 1­23 lipca br. Federacja Rosyjska wyeksportowała 2,03 mln ton pszenicy, czyli o 30% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Jednak korzyści eksportowe dotyczą także UE, w pierwszych 4 tygodniach obecnego sezonu Unia wyeksportowała już 1,4 mln t pszenicy i jest to o 40% więcej niż w podobnym okresie poprzedniego sezonu. Co ciekawe Polska z ilością 325 tys. ton jest na trzecim miejscu, po Francji i Rumunii. Statystyki unijne pokazują też import pszenicy, jak na razie te dane nie są dla nas zatrważające, bo wjechało do nas zaledwie 11 tys. ton pszenicy.

Na ceny zbóż w Ukrainie nadal wywierają presję wysokie zeszłoroczne zapasy, co w połączeniu z rosnącą podażą z nowych zbiorów i ograniczonymi możliwościami eksportowymi powoduje spadek cen. W portach Reni i Izmail na Dunaju ceny pszenicy spadły o 315 USD/t, do 160190 USD/t (ok. 740–880 zł/t).

W kraju w pszenicy mieliśmy w pierwszej połowie tygodnia spadki cen, które jednak zostały skorygowane i per saldo tygodniowo pszenica konsumpcyjna drożeje średnio o 5 zł/t. W skupach nadal mamy ceny 1300–1600 zł, ale wyraźna presja na podwyżki spowodowała, że niektórzy je podnieśli nawet o 50 zł/t. Eksporterzy w portach pszenicę z 12,5% białka kupują po 1690–1705 zł/t, ale kłopoty z zawartością białka w niektórych partiach powodują, że do cenników eksportowych wróciła pszenica 14%, która jest kupowana po 1715 zł/t.

Na krajowym rynku bardzo odczuwalna jest mniejsza podaż zbóż. – Rolnicy większość skoszonego zboża chowają na magazyny. Już nie pamiętam kiedy tak niewiele w żniwa kupiliśmy, jakby nie składy, to byłoby cienko – mówi przedstawiciel firmy skupowej.

Zaawansowanie żniwne jest bardzo zróżnicowane, niektórzy handlowcy z części Dolnego Śląska, graniczącej z Wielkopolską i Opolszczyzną mówią, że tam już skończyli. Nie wszędzie jednak zboża dojrzały. – Rolnicy mówią, że te żniwa są jakieś dziwne, bo słoma jest jeszcze zielona i zboża nie dają się wymłacać – informuje szef skupu firmy z woj. świętokrzyskiego.

Na Kujawach i północy kraju codziennie coś tam deszcz pokapuje i nie pozwala kosić, ale nie tylko tam są utrudnienia. Nawet tam, gdzie żniwa trwają, to skupujący wyraźnie wskazują na ich mało intensywny charakter. – Nie można powiedzieć, że nic nie kupujemy, ale żeby się ustawiały kolejki to nie powiem. Rolnicy raczej większość zboża chomikują u siebie – mówi wiele lat pracujący na skupie. Potwierdzają to moi inni rozmówcy. – U nas ruch jest spory, ale nie należy go kojarzyć ze sprzedażą, większość zboża idzie na skład – informuje przedstawiciel prężnej firmy skupowej.

Dobra gęstość zbieranej pszenicy ogranicza podaż paszówki. Wytwórcy pasz już zrozumieli, że klasycznej paszówki może nie być i za chwilę będą rywalizować z rynkiem o pszenicę konsumpcyjną, dlatego mamy tutaj większe wzrosty cen. Pszenica paszowa w ciągu tygodnia podrożała średnio o 24 zł/t, a jej ceny wynoszą 1200–1500 zł/t. 

Żyto, które tydzień temu mocno potaniało obecnie zaczyna z wolna odrabiać straty. Średnia cena wzrosła prawie o 10 zł, choć graniczne ceny w krajowych skupach utrzymują się na 900–1250 zł/t. Za to eksporterzy płacą więcej, 1290–1300 zł/t.  

Pozostałe zboża tym razem pozostają bez zmian. Jęczmień jest wyceniany na 900–1200 zł/t, przy średniej 1125 zł/t, a pszenżyto jest nadal skupowane po 1000–1300 zł/t. Natomiast w portach pszenżyto mocno podrożało i jest już wyceniane na 1390–1400 zł/t. 

Kukurydza, w tym tygodniu najmocniej poszła do góry, może dlatego, że zajmują się nią już tylko nieliczni skupujący, którzy proponują 1200–1400 zł/t. Eksporterzy także ceny podnieśli i kupują kukurydzę w portach po 1455 zł/t. Od początku nowego sezonu import kukurydzy do Polski spoza Unii (głównie Ukrainy) wyniósł 180 tys. ton, a ceny ukraińskiej kukurydzy są na naszej granicy najniższe w całej Europie. Według APK-Inform oferty kukurydzy z dostawą w okresie lipiec-sierpień wynoszą 185200 EUR/t DAP granica Polska, a na granicy Słowackiej 200210 EUR/t. Na Węgrzech ceny spadły do ​​190205 EUR/t DAP granica. Ceny ofertowe na granicy bułgarskiej wyniosły 250260 USD/t DAP, a na granicy rumuńskiej 205215 EUR/t DAP.

Na krajowym rynku mocno poszukiwany przez hodowców gęsi jest obecnie owies, dlatego ten paszowy utrzymuje ceny 900–1050 zł/t, a ten na płatki można sprzedać do przetwórcy po 1200 zł/t.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Rzepak

Program “Idę po Rekord”: Największy plon rzepaku odnotowano na Pomorzu

Kolejny Indywidualny Rekord na największy plon rzepaku ozimego zebranego z jednego hektara ustanowiono 25 lipca 2022 r. w miejscowości Papów Biskupi w woj. kujawsko-pomorskim. Nagrodę za największy zebrany plon otrzymał rolnik z Pomorza, Bartosz Wiśniewski.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak powrócił do gry, ale rolnicy wolą zaczekać

Rzepak w tym tygodniu trzy dni z rzędu mocno dźwigając się na Matifie zaczyna wracać do gry, ale wcześniejsze spadki cen zaszły tak daleko, że uśpiły nieco producentów rzepaku, którzy nie są za bardzo chętni do sprzedaży.

czytaj więcej
Raporty IGC

Raport IGC: po rekordowych zbiorach zbóż już ani śladu

Rekordowe zbiory zbóż z sezonu 2021/22 zdaniem ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej przejdą w bieżącym sezonie do historii. A wszystko to za sprawą panującej w Europie niespotykanej od lat suszy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)