Unijny eksport zbóż, w dwóch porównywalnych sezonach, 2021/22 i bieżącym zmalał o 15%, a import od początku sezonu do 23.10.2022 r. wzrósł dwukrotnie. W poprzednim sezonie UE w przytoczonym okresie wyeksportowała 18,1 mln t wszystkich zbóż, a w tym sezonie jest to 15,3 mln t. Za to unijny import zbożowy przed rokiem wynosił 6,1 mln t, a aktualnie jest to już ponad 12 mln t.
Eksport pszenicy spokojnie do przodu
W ciągu ostatnich dwóch tygodni unijny eksport pszenicy do krajów trzecich zwiększył się o kolejne 1,5 mln t. UE która nie mogła przeforsować danych z poprzedniego sezonu, obecnie (do 23.10.22 r.) eksportując już 11,56 mln t, o 150 tys. t wyprzedziła ubiegłoroczne efekty analogicznego okresu. Unia aktualnie swoją pszenicę eksportuje głównie do: Algierii, Maroko, Egiptu, Nigerii i Arabii Saudyjskiej.
Zdecydowanym liderem unijnego eksportu jest oczywiście Francja, której eksport pszenicy miękkiej wynoszący 4,3 mln t dominuje nad pozostałymi krajami. Wystarczy pokazać, że kolejne Rumunia i Niemcy wyeksportowały w tym samym okresie odpowiednio 1,58 mln t i 1,32 mln t. Polska jak na razie jest czwarta, ale z ilością 971 tys. t, zwiększyła swój pozaunijny eksport o 65 tys. t, w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Naszą uwagę zwraca także fakt, iż w porównywalnym okresie UE zwiększyła i to ponaddwukrotnie z 700 tys. t do 1,5 mln t import pszenicy miękkiej. I tutaj największym importerem pszenicy jest Hiszpania (638 tys. t) o Polska z niewielką ilością 155 tys. t, jest na piątym miejscu. Pszenica do Unii wjeżdża głównie z Ukrainy (55%), Wielkiej Brytanii (16%) i Kanady (9%).
Pszenica nie jest jedynym zbożem, którego import Unia w ciągu roku podwoiła. Zjednoczona Europa importuje także dwukrotnie więcej jęczmienia, obecny import wynosi 626 tys. t, przy 319 tys. t w poprzednim sezonie. Dodatkowo na rosnące potrzeby jęczmienne wskazuje fakt, iż eksport tego zboża zmniejszył się w tym sezonie do 2,37 mln t, z 4 mln t w roku ubiegłym. Głównymi nabywcami europejskiego jęczmienia są: Arabia Saudyjska, Iran, Chiny i Jordania.
W kukurydzy dominujący jest import
No, ale przecież oczy wszystkich uczestników rynku zwrócone są teraz na kukurydzę i rzeczywiście tutaj dane są wręcz potężne. Od początku sezonu do 23.10.22 r. UE zaimportowała już 9 mln t kukurydzy, podczas, gdy przed rokiem było to zaledwie 4,3 mln t. O dynamice kukurydzianego importu niech świadczy fakt, że tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni do Unii wjechało/wpłynęło aż 1,2 mln t ziarna kukurydzy.
Jeśli ktoś pomyśli, że całość importowanej do Europy kukurydzy zawdzięczamy Ukrainie to będzie w błędzie. Oczywiście kraj ten sprzedając dotychczas do UE 3,39 mln t kukurydzy był jednym z kluczowych dostawców, ale ten wolumen stanowi jedynie 37,5% unijnych zakupów kukurydzy. W tym samym okresie Ukraina w wyeksportowała 6,3 mln t kukurydzy łącznie. Natomiast ponad 55% całego wolumeny stanowi kukurydza z Brazylii, której eksport do Unii przekroczył już 5 mln t.