Program realizowany jest w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Co roku w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu przyjeżdża do polskich gospodarstw.
Program skierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Zatem wyjazd na wymianę do Teksasu to dla młodych rolników świetna możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie.
Wyjazd do Teksasu (USA) polega na pobycie w gospodarstwie rolnym i uczestnictwo w codziennych pracach i zajęciach rodziny goszczącej. Ponadto to czas na zdobycie doświadczenia na temat produkcji, polityki rolnej i ekonomii, a także udziału w spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu, uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa i produkcji rolnej w kraju goszczącym. To także wspaniała okazja poznania tradycji, historii i kultury, zwiedzania miejsc historycznych i zabytków
Jakie są cele Programu Wymiany dla młodych rolników?
Wśród najważniejszych celów programu wymienia się:Zdobycie wiedzy na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych, a także wymianę informacji na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Niewątpliwie to także okazja na pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie oraz budowanie dobrych relacji i współpracy pomiędzy Polską i Teksasem.
Organizator Programu jest Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i organizacje współpracujące i partnerzy – SGGW w Warszawie, Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Syngenta, Procam, Agrocentrum, Agro Biznes Klub. Ze strony amerykańskiej – Teksas A&M University oraz TALL Program.
Koordynowaniem programu w Polsce zajmuje się Katarzyna Boczek (Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych), a w Stanach Zjednoczonych – Jim Mazurkiewicz – Texas A&M University i TALL Program.
Jaki jest plan pobytu w Teksasie?
W roku 2023 planowany wyjazdu polskich rolników wynosi 5 tygodni i przypada na okres 19 czerwca – 21 lipca. Podczas pobytu podejmowana będzie taka tematyka jak: produkcja zbóż, kukurydzy, sorgo, mleka i trzody chlewnej, ogrodnictwo.
Wymagany wiek uczestników: 20-30 lat z wykształceniem średnim lub wyższym po kierunkach rolniczych.
Uczestnicy powinni posiadać co najmniej podstawową znajomość języka angielskiego, która umożliwia samodzielną komunikację. Dodatkowymi atutami są prawo jazdy na samochód, traktor, inne maszyny rolnicze.
Ponadto każdy z uczestników zobowiązany będzie do udziału w codziennych zajęciach oraz do mieszkania w gospodarstwie u rodziny goszczącej. W każdym gospodarstwie goszczącym będzie jeden uczestnik wymiany.
Za wykonywanie pracy nie ma możliwości otrzymywania wynagrodzenia, ponieważ celem wymiany jest zdobywanie wiedzy i doświadczenia praktycznego. A tym samym od uczestników oczekuje się aktywności, zaangażowania i zainteresowania. Mile widziane będą artykuły, zdjęcia i filmy wykonane podczas pobytu w Teksasie
Na początku wymiany uczestnicy wezmą udział w trzydniowym programie wprowadzającym, a na zakończenie programu w dwudniowym programie podsumowującym.