Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, na początku czerwca zwrócił się do Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa z pismem, w którym informuje, że do biura RPO wpływają skargi dotyczące waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych w 2022 r. Zdaniem rolników nie odzwierciedlają one wzrostu indywidualnego świadczenia o obowiązujący od 1 marca 2022 r. wskaźnik waloryzacji wynoszący 107%.
Waloryzacja nie rekompensuje inflacji
Rolnicy chcieliby, by ustalenie zwaloryzowanej wysokości emerytury odbywało się, tak jak w systemie powszechnym, poprzez proste przemnożenie jej przez wskaźnik waloryzacji, który wynosi obecnie 107%. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami, KRUS waloryzuje w ten sposób tylko emeryturę podstawową, która – pomnożona odpowiednimi wskaźnikami – następnie wpływa na wysokość otrzymywanego świadczenia.
W piśmie do MRiRW zastępca RPO Stanisław Trociuk za pomocą przykładowego rachunku matematycznego demonstruje, iż takie rozwiązanie jest mniej korzystne dla rolników-emerytów i dlatego prosi ministerstwo o rozważenie zmian, które zapewnią wzrost świadczeń emerytalnych rolników odpowiadający wskaźnikowi waloryzacji funkcjonującemu w powszechnym systemie emerytalnym.
„Skarżący podnoszą, że w istocie wzrost świadczenia rolniczego w wyniku waloryzacji od 1 marca 2022 r. nie rekompensuje rosnącej inflacji, gdyż nie zachowują realnej wartość świadczenia, wobec braku wzrostu świadczeń emerytalno-rentowych o ustalony wskaźnik waloryzacji wynoszący w 2022 r. 107%. Waloryzacja ma zapobiec obniżaniu poziomu materialnego życia emerytów i rencistów w warunkach inflacji. Społecznymi celami waloryzacji są natomiast zapewnienie poczucia bezpieczeństwa socjalnego, zapobieganie wykluczeniu społecznemu emerytów i rencistów oraz wzmacnianie solidarności społecznej. Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych stanowi jeden z elementów konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego, wyrażonego w art. 67 ust. 1 Konstytucji, co oznacza konieczność istnienia mechanizmu utrzymywania świadczeń emerytalno-rentowych na odpowiednim poziomie ich wartości realnej” – napisał Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.