Rolnik kupi nawóz azotowy tylko... na dowód osobisty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik kupi nawóz azotowy tylko... na dowód osobisty

24.03.2021

Zakup nawozów przez rolnika będzie wkrótce obwarowane co najmniej tak jak zakup alkoholu, papierosów. Na dodatek rolnik będzie musiał wypełnić oświadczenie. Dlaczego rolnik kupując nawóz usłyszy „dowodzik proszę"?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wysłała do ministerstwa rolnictwo prośbę o jednoznaczną interpretację, czy rolnik ma obowiązek poddawania danych wrażliwych przy zakupie nawozów azotowych?

Dlaczego rolnik będzie musiał pokazać dowód i wypełnić oświadczenie, aby kupić nawóz?

Powyższa kwestia ma związek z wejściem w życie z dniem 1 lutego 2021 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych. Mówiąc inaczej, europosłowie uznali, że na bazie nawozów mineralnych zbyt łatwo można skonstruować tzw. "brudną bombę" i dlatego na terenie UE ma być lepiej monitorowany rynek zakupów nawozów mineralnych.
Zgodnie z tymi przepisami, rolnicy podczas nabywania nawozów azotowych mają obowiązek podpisać oświadczenia o zamierzonym stosowaniu zakupionych nawozów.

W dokumencie tym podane mają być także dane wrażliwe, które sprzedawca zobowiązany jest przechowywać i udostępniać do kontroli. Warunkiem zakupu jest także okazanie dokumentu tożsamości.

Izby rolnicze obawiają się o bezpieczeństwo danych osobowych rolników

KRIR swoja prośbą wyraża zaniepokojenie o bezpieczeństwo danych osobistych rolnika. Co jeśli dane osobowe będą przechowywane w niewłaściwy sposób? Co jeśli trafią w niepowołane ręce?

Przepisy te są zaskakujące dla rolników, tym bardziej, że sami sprzedawcy nie potrafią udzielić dokładniej odpowiedzi na pytanie, które nawozy są objęte tym obowiązkiem i z czego on wynika.

Na dodatek dla sprzedawców to także będzie problem. Będą musieli w błyskawicznym tempie wprowadzić przepisy dot. RODO i spełniać restrykcyjne wymogi administratora danych osobowych.

W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przekazanie informacji wyjaśniającej nowe zobowiązania dla rolników oraz wykazu nawozów, które podlegają przepisom ww. rozporządzenia KE.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Inflacja na rekordowym poziomie i jeszcze będzie rosła!

15.10.2021

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce zwiększyła się we wrześniu do 5,9% wobec 5,5% w sierpniu, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (5,8%) oraz wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (5,5%). Tym samym inflacja kształtuje się na najwyższym poziomie od czerwca 2001 r. i od 6 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r).

Inflacja rośnie we wszystkich głównych kategoriach

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (4,4% r/r we wrześniu wobec 3,9% w sierpniu), co wynikało przede wszystkim ze wzrostu dynamiki cen owoców i warzyw (efekt na ogół niesprzyjających warunków agrometeorologicznych w tym roku).

Do wzrostu inflacji przyczyniła się również wyższa dynamika cen nośników energii (7,3% r/r we wrześniu wobec 6,6% w sierpniu), będąca skutkiem wyższych cen gazu, energii cieplnej oraz opału. Jedną z przyczyn wzrostu inflacji była również wyższa dynamika cen paliw (28,6% r/r we wrześniu wobec 28,0% w sierpniu), będąca konsekwencją wzrostu światowych cen ropy naftowej.

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała również wyższa inflacja bazowa, która zwiększyła się we wrześniu do 4,3% r/r wobec 3,9% w sierpniu. Jej wzrost miał szeroki zakres i został odnotowany w kategoriach:

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Zapowiada się reforma W PZŁ. Będzie więcej myśliwych?

15.10.2021

Szykują się spore zmiany w prawie łowieckim, których celem jest zwiększenie liczby myśliwych. Rząd chce m.in. włączyć myśliwych niezrzeszonych do kół oraz likwidować te koła, które nie realizują polityki państwa w zakresie odstrzałów.

O zmianach w Polskim Związku Łowieckim poinformował w Sejmie przy okazji dyskusji na temat afrykańskiego pomoru świń, wiceminister klimatu i środowiska - Edward Siarka.

 

Większa otwartość kół

Zapowiedział on włącznie 30 tys. niezrzeszonych myśliwych do kół Polskiego Związku Łowieckiego. – Nie ma niezrzeszonych. Niezrzeszony nie wykonuje żadnych prac. Nie musi wykonywać liczenia, nie musi iść na wycenę szkód, nie musi płacić odszkodowania. On po prostu bierze karabin wsiada w elegancki samochód, podjeżdża i denerwuje rolnika, bo mówi że on tu ma odstrzał, a co się będzie działo to mnie nie interesuje -  tłumaczył posłom wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka.

Obecnie w Polskim Związku Myśliwych jest ok. 120 tys. członków.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Czy spółdzielnia w Bielmleku wznowi produkcję? Były Prezes ma plan

14.10.2021

Takie plany ma jej były prezes, który zwrócił się z apelem do premiera Mateusza Morawickiego z apelem o pomoc. Problemem są oczywiście długi spółdzielni, które Tadeusz Romańczuk chce spłacić pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa niespodziewanie pojawił się Tadeusz Romańczuk były wiceminister rolnictwa oraz były senator Prawa i Sprawiedliwości, a także wieloletni były prezes spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim, która ogłosiła upadłość. Zwrócił się on z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, aby sprawę Bielmleku objął osobistym nadzorem. – Moglibyśmy uzyskać pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na okres 30 lat z karencją na 6 miesięcy, i dzięki tej pożyczce spłacić wszystkich wierzycieli w 100% i bardzo szybko przywrócić produkcję w zakładzie. Deklarujemy, że zrobimy to w 6 miesięcy – powiedział posłom Tadeusz Romańczuk.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Dlaczego polski nawóz zdrożał o 50 procent, a importowany tanieje?

„Rządowa”, bo produkowana przez PKN Orlen saletra amonowa podrożała aż o 50 procent. Polski rolnik za jej tonę musi zapłacić 1200 zł, podczas gdy importowana, nawet z kosztami transportu wypada taniej.

czytaj więcej

Sztuka wędzenia - przepisy prawne i porady praktyczne

Wędzenie jest jedną z najstarszych metod utrwalania żywności pochodzenia zwierzęcego - głównie mięsa, ryb, niekiedy także serów. Specyficzny zapach i smak wędzonych produktów ma wielu zwolenników. Podpowiadamy, jak zorganizować przydomową wędzarnię i na co zwrócić uwagę.

czytaj więcej

Czy będą rekompensaty dla rolników za nawozy?

Czy rolnicy, którzy od kilku tygodni płacą horrendalne ceny za nawozy, mogą liczyć na pomoc finansową od rządu? Czy będzie kontrola UOKiK w sprawie drastycznych podwyżek cen nawozów?

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.