Rolnik kupi nawóz azotowy tylko... na dowód osobisty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik kupi nawóz azotowy tylko... na dowód osobisty

24.03.2021

Zakup nawozów przez rolnika będzie wkrótce obwarowane co najmniej tak jak zakup alkoholu, papierosów. Na dodatek rolnik będzie musiał wypełnić oświadczenie. Dlaczego rolnik kupując nawóz usłyszy „dowodzik proszę"?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wysłała do ministerstwa rolnictwo prośbę o jednoznaczną interpretację, czy rolnik ma obowiązek poddawania danych wrażliwych przy zakupie nawozów azotowych?

Dlaczego rolnik będzie musiał pokazać dowód i wypełnić oświadczenie, aby kupić nawóz?

Powyższa kwestia ma związek z wejściem w życie z dniem 1 lutego 2021 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych. Mówiąc inaczej, europosłowie uznali, że na bazie nawozów mineralnych zbyt łatwo można skonstruować tzw. "brudną bombę" i dlatego na terenie UE ma być lepiej monitorowany rynek zakupów nawozów mineralnych.
Zgodnie z tymi przepisami, rolnicy podczas nabywania nawozów azotowych mają obowiązek podpisać oświadczenia o zamierzonym stosowaniu zakupionych nawozów.

W dokumencie tym podane mają być także dane wrażliwe, które sprzedawca zobowiązany jest przechowywać i udostępniać do kontroli. Warunkiem zakupu jest także okazanie dokumentu tożsamości.

Izby rolnicze obawiają się o bezpieczeństwo danych osobowych rolników

KRIR swoja prośbą wyraża zaniepokojenie o bezpieczeństwo danych osobistych rolnika. Co jeśli dane osobowe będą przechowywane w niewłaściwy sposób? Co jeśli trafią w niepowołane ręce?

Przepisy te są zaskakujące dla rolników, tym bardziej, że sami sprzedawcy nie potrafią udzielić dokładniej odpowiedzi na pytanie, które nawozy są objęte tym obowiązkiem i z czego on wynika.

Na dodatek dla sprzedawców to także będzie problem. Będą musieli w błyskawicznym tempie wprowadzić przepisy dot. RODO i spełniać restrykcyjne wymogi administratora danych osobowych.

W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przekazanie informacji wyjaśniającej nowe zobowiązania dla rolników oraz wykazu nawozów, które podlegają przepisom ww. rozporządzenia KE.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

E-okienko dla rolnika, czyli składanie wniosków przez Internet

17.01.2022

Zamiast papierowych wniosków będzie szeroka możliwość składania ich przez Internet. Ministerstwo rolnictwa zapowiada rozwój usług cyfrowych dla rolników w ramach tzw. okienka dla rolników.

Rozwój usług cyfrowych dla rolników rozpoczął się w kwietniu zeszłego roku na mocy porozumienia zawartego między MRiRW a Kancelarią Premiera.

 

E-usługi na portalu w tzw. okienku rolnika

Celem tego przedsięwzięcia jest budowa wybranych e-usług i umieszcze­nie ich na osobnej podstronie na portalu gov.pl w ra­mach tzw. okienka dla rolnika. – Budowa usług cyfro­wych jest procesem złożonym, który wymaga prze­budowy i dostosowania systemów informatycznych w poszczególnych jednostkach, dlatego w ramach okienka dla rolnika na chwilę obecną zostało wybra­nych kilka usług, które chcemy wdrożyć w najbliż­szym czasie – zapewniał w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

 

Z informacji MRiRW wynika, że zastąpienie formy papierowej na formę elektroniczną będzie dotyczyć następujących wniosków:

  • zwrotu podatku akcyzowego od paliwa rolniczego,
  • rolniczego handlu detalicznego,
  • zgłaszania do KRUS umów dzierżawy,
  • wypłaty zawieszonej części emerytury,
  • renty,
  • zgła­szania umów cywilnoprawnych,
  • dopłaty do materia­łu siewnego,
  • oceny polowej materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego,
  • wpisu do rejestru podmio­tów nadzorowanych
  • systemu obsługi producen­tów ekologicznych.

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

233 mln zł trafi do rolników poszkodowanych przez ASF

17.01.2022

233 miliony złotych zostało rozdysponowane dla rolników poszkodowanych przez ASF. Pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu została wypłacona dla ponad 5100 rolników. Na wypłatę czeka jeszcze kolejne 130 mln zł.

O sprawę hodowców trzody chlewnej upomniał się poseł Zbigniew Ziejewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zauważył, że rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu wirusa ASF w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku, wciąż nie otrzymali pieniędzy pomimo poprawnie złożonych wniosków i wyliczonych strat przez pracowników ARiMR. – Jako powód przedłużenia terminu agencja podaje skomplikowany charakter sprawy. Kiedy ARiMR planuje ostatecznie wypłacić wyrównanie za pierwsze trzy kwartały 2021 r. – mówił poseł Z. Ziejewski, który zadał szereg pytań dotyczących pomocy dla hodowców.

 

Wypłaty trwają

W odpowiedzi wiceminister Ryszard Bartosik poinformował, że w zeszłym roku od 28 sierpnia do 30 listopada producenci świń mogli składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej przewidzianej na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń z siedzib stad tych producentów utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Katowali krowy w ubojni. 35 osób z zarzutami [FILM]

13.01.2022

Łącznie 35 osób odpowie przed sądem za znęcanie się nad zwierzętami w ubojni Dobra (woj. wielkopolskie). Oskarżeni bili, kopali i razili prądem zwierzęta w trakcie rozładunku do ubojni.

Turek. Po 2 latach prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie znęcania się nad zwierzętami w Dobrej

Od 2019 roku Prokuratura Rejonowa w Turku prowadziła postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzętami w ubojni Dobra (woj. wielkopolskie). Zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami są przedstawiane osobom, które w 2019 r. dowoziły krowy do ubojni i dokonywały ich rozładunku.

Na ławie oskarżonych zasiądą kierowcy, konwojenci, pracownicy różnych firma zajmujących się handlem zwierzętami. Wszyscy byli odpowiedzialni za dowożenie i rozładunek krów. Większość podejrzanych nie przyznaje się do zarzucanych im czynów i korzysta z przysługującego im prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Ból i cierpienie zwierząt

Prokuratura wszczęła postępowanie po zawiadomieniu złożonym przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, która opublikowała w internecie fragmenty zarejestrowanego w rzeźni materiału filmowego.

Podczas przepędzania zwierząt były one ciągnięte za sznur uwiązany do rogów i pyska, co powodowało u nich ból, zbędne cierpienie i stres. Były również popędzane przy użyciu m.in. poganiaczy elektrycznych czy ostro zakończonych plastikowych rur. Powołany w tej sprawie biegły uznał, że znamiona znęcania wypełniało również pokrzykiwanie na zwierzęta, ich popychanie, kopanie i bicie.

Podejrzanym osobom grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Michał Czubak
Fot. ilustracyjne/pixabay

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Dlaczego polski nawóz zdrożał o 50 procent, a importowany tanieje?

„Rządowa”, bo produkowana przez PKN Orlen saletra amonowa podrożała aż o 50 procent. Polski rolnik za jej tonę musi zapłacić 1200 zł, podczas gdy importowana, nawet z kosztami transportu wypada taniej.

czytaj więcej

UE na potęgę wycofuje środki ochrony roślin. Ale czy pokryje rolnikom wyższe koszty upraw?

Zastępowanie wycofywanych środków ochrony roślin preparatami biologicznymi będzie bardzo kosztowne dla rolników. Już dziś wiadomo, że ekoschematy nie pokryją tych wydatków.

czytaj więcej

Sytuacja ekonomiczna dobija rolnictwo. Lawinowy wzrost niewypłacalności

W ostatnich miesiącach trudno wskazać gałąź gospodarki, która dobrze radziłaby sobie z sytuacją ekonomiczną w Polsce. Niestety, również rolnicy mierzy się z licznymi problemami. Roczny raport Coface pokazuje, że to w rolnictwie zanotowało największy wzrost niewypłacalności w 2021 r. Z czego to wynika?

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.