Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej uważają, że dodatkowy eksport zbóż z innych krajów, w tym Indii, USA, UE i Brazylii, do końca aktualnego sezonu tylko częściowo zrekompensuje spadek dostaw z Morza Czarnego. Ponadto na dynamikę podaży i popytu mogą mieć również wpływ szersze zawirowania na rynku, a rosnące ceny ropy naftowej i innych towarów mogą zwiększyć presję inflacyjną.
Zboża
Napędzana przez zwiększone zbiory kukurydzy (dla Ukrainy, Indii i UE), prognoza globalnej produkcji zbóż ogółem w sezonie 2021/22 podniesiona jest o 3 mln t, do 2 mld 284 mln ton. Przewiduje się jednak, że konsumpcja będzie o 8 mln ton niższa, niż IGC zakładała w poprzednim raporcie, ale o 43 mln wyższa od poprzedniego sezonu. Natomiast prognozy dotyczące światowego handlu zostają zmniejszone o 9 mln t, do 415 mln t, wynosząc 12 mln t mniej niż w sezonie 2020/21.
Szacunków dotyczących zbiorów pszenicy eksperci nie zmienili, dalej w tym sezonie przychody bilansujemy na ilości 781 mln t (bez uwzględniania zapasów początkowych), za to zmniejszające się o 3 mln t, do 778 mln t, prognozy konsumpcji pszenicy dają wzrost zapasów końcowych do 281 mln t.
Rosną za to szacunki zbiorów kukurydzy o 4 mln t do 1 mld 207 mln ton. Eksperci tym samym wracają do ilości zakładanych jeszcze w styczniu, a zredukowanych w lutym. Globalne zbiory kukurydzy będą o 75 mln większe od ubiegłego sezonu, co przy nieco zredukowanej (o 2 mln t), ale wciąż większej o 44 mln t w stosunku rocznym konsumpcji, daje wzrost zapasów do 287 mln t (o 10 mln t rok/roku).
Soja
Ze względu na dalsze obniżanie oceny zbiorów soi u głównych jej producentów z Ameryki Południowej, prognoza globalnych zbiorów soi na sezon 2021/22 r. zostanie zmniejszona o 3 mln ton do 350 mln ton (– 5% r/r).
Biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność i podwyższone ceny, prognozowana ilość 59 mln ton dostępna w międzynarodowym handlu, maleje o 2 mln t w stosunku do poprzedniego raportu i 1 mln t w skali roku.
Przy ograniczonych przesunięciach, perspektywy konsumpcji zmniejszane są o 5 mln t, w stosunku do ubiegłorocznych i wyniosą 362 mln t, a globalne zapasy soi kurczą się, w porównaniu z poprzednim raportem o 1 mln ton do 42 mln, co oznacza spadek o dramatyczne 20% rok do roku!