Aktualne korekty przewidywań powodują, że pomimo rekordowych zbiorów, światowe zapasy pozostają praktycznie na tym samym poziomie co rok temu.
Zboża
Prognoza ekspertów IGC dotycząca produkcji zbóż ogółem na świecie w 2020/21 w tym miesiącu została zmniejszona o 1 mln ton – do 2,226 mld ton. Powodem są obniżki produkcji kukurydzy, głównie w UE, na Ukrainie w Argentynie, RPA i Chinach.
Chociaż perspektywy popytu na kukurydzę są nieco niższe niż wcześniej zakładano, to ilości wykorzystanej pszenicy, sorgo i żyta, podnoszą prognozę spożycia zbóż ogółem do 2,223 mld t. Oznacza to wzrost o 29 mln w stosunku do ubiegłego sezonu, w tym na konsumpcję (+ 10 mln t), na paszę (+ 9 mln t), zastosowanie przemysłowe (+8 mln t) i pozostałe (+ 2 mln t).
Za większym spożyciem musi nadążać handel. Prognozy dotyczące światowej wymiany towarowej w sezonie 2020/21 podnoszą się do 403 mln (+8 mln t r/r), głównie w związku z większymi dostawami kukurydzy i sorgo.
Pomimo wzrostów zapasów pszenicy, jęczmienia, sorgo, owsa i żyta, przewiduje się, że globalne zapasy zbóż na koniec 2020/21 r., w oczach ekspertów będą się kurczyć do 619 mln tj. do stanu podobnego co przed rokiem. Powodem jest znaczny spadek zapasów kukurydzy (–17 mln t r/r) związany głównie z dalszymi redukcjami w Chinach, ale także w UE.
Soja
Dzięki odbiciu produkcji w USA, w połączeniu z potencjalnie większymi zbiorami na półkuli południowej, światowa produkcja soi w sezonie 2020/2021 wzrośnie o 9%, w stosunku do poprzedniego sezonu i wyniesie 370 mln t.
Oczekuje się, że dalsze ożywienie chińskiego popytu na paszę przyczyni się do rekordowego spożycia. IGC przewiduje się, że konsumpcja soi podwyższy się o 17 mln ton r/r – do 370 mln ton.
Po wyjątkowo solidnym wzroście w poprzednim roku, prognoza dotycząca światowego handlu obecnie została podniesiona tylko o 2 mln t, do 167 mln, i będzie to nieznacznie poniżej ubiegłego sezonu. Zdecydowanie jednak podniesiona zostaje prognoza sprzedaży soi ze Stanów Zjednoczonych, która ma wynieść w tym roku rekordowe 60 mln ton.
Wzmożony handel i większa konsumpcja powodują, że światowe zapasy soi na koniec sezonu są obniżone do 46 mln ton. Będzie to poziom niższy o 4 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej, ale tylko o 1 mln ton niższy niż wynosiły zapasy na koniec poprzedniego sezonu.
oprac. Juliusz Urban Fot: Sierszeńska