Platforma Żywnościowa SELLFOOD swoje działanie rozpoczęła wiosną 2020 roku. Dotychczas pomimo utrudnień związanych z pandemią podjęto wiele prac zmierzających do jej rozwoju. Powołano Jednostkę Kontrolno-Autoryzacyjną, autoryzowano 24 magazyny zbożowe, zatwierdzono 3 laboratoria odwoławcze i dopuszczono do działania 3 domy maklerskie.
Od marca 2020 r. system jest już gotowy do zawierania transakcji. Od początku funkcjonowania giełdy zawarto transakcje giełdowe łącznie na 1000 ton pszenicy według kursu jednolitego i 250 ton w systemie aukcyjnym. Z dniem 24 lipca 2020 r. dopuszczono do obrotu na giełdzie także żyto. Pomimo wystawiania sporej ilości towarów, np. 11 tys. ton pszenicy i 2700 ton żyta, wystawiła na giełdzie dnia 4.11.2020 r. spółka Elewarr, wciąż obroty na giełdzie nie mogą nabrać tempa. Również z tej wystawianej puli nie sprzedano żadnej tony.
Przez zarządzającą platformą Towarową Grupę Energii S.A. dokonywane są dalsze starania, by ilość operacji giełdowych uległa znacznemu powiększeniu. Jak zadeklarował na dzisiejszym spotkaniu, zorganizowanym on-line przez Izbę Zbożowo-Paszową jej gość, dyrektor biura rynku rolnego TGE S.A. Grzegorz Muszyński, obecnie toczą się prace mające na celu wprowadzenie kukurydzy, która może zadebiutować w grupie oferowanych towarów już na przełomie 2020/21 roku. Wiosną możemy spodziewać się wprowadzenia rzepaku, a koniec przyszłego roku, początek 2022 r. jest terminem, w którym zarządzający giełdą zamierzają aktywować możliwość zawierania kontraktów terminowych.
Dyrektor Muszyński poinformował także o aktywnych działaniach handlowców w terenie, zmierzających do szybkiego powiększenia liczby autoryzowanych magazynów do 100. W tej liczbie ok. 30% ma być magazynów dużych gospodarstw, posiadających własną profesjonalną bazę składową i będących zainteresowanych przyszłą współpracą z giełdą. Autoryzację magazynów otrzymuje się na okres dwóch lat. Jak podkreślił przedstawiciel TGE, giełda jako jedyna w kraju oferuje handel towarami rolniczymi na tak bezpiecznym poziomie, gdzie transakcje są zabezpieczone zarówno po stronie sprzedaży, jak i po stronie zakupowej.
Miejmy nadzieję, że bezpieczeństwo transakcji oraz powiększenie liczebności magazynów i poszerzenie asortymentu towarowego przysłużą się do wzrostu zainteresowania zawieraniem transakcji za pomocą Platformy Żywnościowej SELLFOOD.
Jednak na prawdziwe efekty takiej tworzącej się dopiero organizacji zapewne będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
– Zmiany wymagają czasu i jest to proces długotrwały. Zanim giełda się rozwinie może minąć rok, a nawet jeszcze dłużej – stwierdziła Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska.
Juliusz Urban Fot. Konieczka