ZBOŻA
Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) o 12 mln ton (w stosunku do czerwcowego raportu) obniża prognozę dotyczącą światowych zbiorów zbóż w sezonie 2020/21. Globalne zbiory zbóż ogółem mają wynieść zdaniem ekspertów 2 mld 225 mln ton, co znaczy, że w stosunku rocznym produkcja zbóż wzrośnie już tylko o 49 mln t, a nie 61 mln t, jak to zakładano poprzednio. Obniżkę prognozy Rada opiera głównie na mniejszych zbiorach pszenicy w USA, UE i Rosji oraz kukurydzy (w USA).
Perspektywy zużycia pozostały niezmienione w porównaniu z poprzednim miesiącem, ponieważ niewielkie korekty w górę, w odniesieniu do wykorzystania na cele spożywcze i przemysłowe są równoważone zmniejszonymi ilościami przeznaczonymi na paszę. Przewiduje się jednak, że całkowite spożycie wzrośnie w stosunku do ubiegłego roku o 39 mln ton, do 2 mld 218 mln t.
O 6 mln w stosunku rocznym, do poziomu 625 mln t wzrastają szacunki zapasów na koniec sezonu 2020/21. Ten niewielki, w stosunku rocznym wzrost jest związany głównie z kolejnym, czwartym z rzędu spadkiem światowych zapasów kukurydzy, w tym z trwałym kurczeniem się zasobów w Chinach. Globalne zapasy pszenicy mają być najwyższe w historii (288 mln t).
Przewidywania dotyczące handlu światowego nieznacznie rosną, bo globalny popyt importowy jest na nieco wyższym poziomie. Handel ma wynieść 391 mln t, co oznacza wzrost o 1 mln t w stosunku rocznym. Zwiększenie poziomu całkowitego handlu zbożem, do nowego rekordu spowodowany jest głównie, dwunastym z rzędu rocznym wzrostem dostaw kukurydzy (176 mln t zakładane obecnie).
SOJA
IGC przewiduje, że światowa produkcja w sezonie 2020/2021, w dużej mierze związana z nowymi informacjami z Brazylii, jest tylko nieznacznie wyższa, od szacowanej przed miesiącem i wyniesie 365 mln t, co oznacza wzrost o 26 mln t. r/r. Ma to swoje poparcie w lepszych zbiorach w USA, w połączeniu z potencjalnie większymi plonami w Brazylii i Argentynie.
Wyższe zapasy początkowe i wzrost produkcji przekładają się na lepsze prognozy dotyczące konsumpcji (364 mln t z 353 mln t przed rokiem) i zapasów końcowych.
Przy wzroście całkowitego wykorzystania o 3% do rekordowego poziomu, zapasy prawdopodobnie wzrosną tylko nieznacznie, z 47 do 48 mln ton. Przewiduje się, że handel osiągnie nowy rekord związany ze stabilniejszym popytem ze strony kupujących w Azji (161 mln t, tj.+ 3 mln r/r).
Na te informacje, w powiązaniu z bieżącymi doniesieniami z pól rynki giełdowe reagują zmiennie:
Rzepak na Matifie (na zamknięciu 24.07.20r.) tanieje o 2,25 euro/t zarówno w notowaniu na sierpień (377,50 euto/t) i na listopad (380 eur/t).
Pszenica drożeje do 185,75 euro/t (+ 2,25 na wrzesień) i 186,50 euro za tonę (+1,75 kontrakty na grudzień)
Juliusz Urban Fot. Beba