Czas na zgłaszanie zmian i opiniowanie nowego projektu się skończył, a kilka organizacji wniosło swoje poprawki, m.in. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, który w piśmie do ministra Pudy zawarł poprawki, które mogę usatysfakcjonować (oczywiście po ich akceptacji w rozporządzeniu) rzeszę hodowców bydła.
Wypas zwierząt i przemieszczenia
W propozycjach zmian do rozporządzenia czytamy, że PZHiPBM apeluje o uwzględnienie oświadczenia o zapewnieniu wypasu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie rolnym krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom w wieku do 6 miesięcy (zamiast 300 kg, tak, aby kryterium nie była waga, którą trudno określić rolnikowi, tylko wiek) w typie użytkowym mięsnym lub typie użytkowym kombinowanym o mięsnym kierunku ich użytkowania, co najmniej przez 140 dni w okresie, ale również w przypadku tymczasowego ich przemieszczenia w tym okresie, w celu wypasu, do siedziby stada w rozumieniu przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a także do stada innego rolnika, również ze wskazaniem miejsca tego przemieszczenia, jeżeli przemieszczenie trwa dłużej niż 7 dni. Ponadto, gdy wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej został złożony po dniu 1 kwietnia – również ze wskazaniem daty rozpoczęcia wypasu.
Dla przypomnienia w ubiegłym roku przez przesunięcie terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz płatność dobrostanową rolnicy, którzy złożyli wnioski później nie spełniliby wymogu 140 dni pastwiskowania.