Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z firmą Asket zorganizował bezpłatne warsztaty w Grabowie nad Pilicą w woj. mazowieckim pt.: Brykiet ze słomy – własne źródło energii. Warsztaty odbywają się w różnych lokalizacjach w Polsce. Pozostały jeszcze inne terminy, ZOBACZ GDZIE.
Po co brykietować słomę?
Słoma zajmuje sporą powierzchnię podczas składowania, ponadto trudno zapewnić jej odpowiednie warunki wilgotnościowe, aby nie traciła swoich właściwości (okrywanie nie zawsze w pełni ją zabezpiecza). Brykietowanie słomy pozwala na 6-10 krotne zmniejszenie jej objętości. Oprócz przechowywania, łatwiejszy jest również jej transport. Rolnicy, którzy produkują brykiet, mogą go wykorzystać na własne potrzeby, ale również sprzedawać.
Jaką wartość opałową ma brykiet ze słomy?
Słomę, stanowiącą rodzaj biomasy pochodzenia roślinnego można wykorzystać jako źródło ciepła. Okazuje się, że do produkcji brykietu można wykorzystać zarówno słomę żółtą i słomę szarą (przeleżałą). Wartość opałowa słomy żółtej w zależności od gatunku zboża wynosi 14,4-18,2 MJ/kg, a słomy szarej od 15 do 18,7 MJ/kg. Dla porównania drewno wytwarza od 10,5 do 18 MJ/kg, a węgiel kamienny 21-35 MJ/kg. Więc teoretycznie można przyjąć, że 1,5 kg słomy daje tyle samo ciepła co 1 kg węgla kamiennego.
- Słoma ma mniejszą wartość opałową niż węgiel, ale jest przyjazna dla środowiska, zawiera mniej siarki i tlenków azotu – mówił prof. Piotr Pajzderski z UP w Poznaniu. Dodał, że słoma jest paliwem ekologicznym i odnawialnym, a produkt powstały z jej spalenia, a więc popiół, można wykorzystać jako nawóz w przydomowych ogródkach, wysypać do kompostu czy na pole. Według różnych szacunków w Polsce produkowane jest około 22-33 mln ton słomy rocznie. Według danych podanych przez profesora Pajzderskiego w naszym kraju dysponujemy nadwyżką roczną ok. 7 mln ton. Jeżeli rolnicy zdecydowaliby się na wykorzystanie nadwyżki do produkcji brykietu ze słomy, zużycie węgla kamiennego w Polsce można byłoby obniżyć o 5 mln ton!