Upały, susza obniżają jakość owoców i warzyw. Wymuszają tym samym na producentach nawadnianie plantacji co dodatkowo podnosi koszty produkcji. Czy to się jeszcze opłaca?
– Ceny większości owoców i warzyw, jeżeli je porównamy z cenami sprzed roku, są wyższe, natomiast wzrost średniej ceny jest niższy niż stopień inflacji rok do roku. Czyli można powiedzieć, że bardziej drożeją inne produkty czy usługi niż owoce i warzywa – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Witold Boguta, prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Jakie dane przedstawia GUS?
Główny Urząd Statystyczny w czerwcu tego roku podał następujące dane: Owoce były droższe niż w 2021 roku o 6,2 %, warzywa odpowiednio 8,5 %. Jest to wartość sporo mniejsza niż średnia inflacja, która wynosiła 15,5 %, a zarazem mniej niż wzrost cen żywności ogółem, który wynosi 14,8%.
Jak kształtują się ceny w skupach?
W połowie lipca ceny w skupach mocno różniły się od tych w roku poprzednim. Jeżeli chodzi o warzywa to cena skupu jest wyższa nawet o wartość kilkudziesięciu procent. Tyczy to takich warzyw jak:
- kalafiory;
- brokuły;
- kapusta czerwona;
- kapusta biała, cebula.
– Na wzrost cen wpływają przede wszystkim koszty produkcji, które są wyższe z racji wzrostu cen energii, wyższe koszty robocizny, brak pracowników, co też powoduje, że koszty robocizny rosną. To również wyższe ceny innych środków do produkcji, nawozy, środki ochrony roślin – mówi Witold Boguta.