Charakterystyka odmiany czereśni
Drzewa są wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby. Rosną silnie i tworzą rozłożyste korony. Kwitną średnio wcześnie, wcześnie wchodzą w okres owocowania, plonują regularnie i zwykle obficie.
Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w trzecim tygodniu dojrzewania czereśni, zwykle 2–3 dni przed owocami odmiany Burlat. Ich masa wynosi 6,5–7,5 g. Mają kształt kulisty, lekko spłaszczony na wierzchołkach. Skórka w pełni dojrzałego owocu jest żółta z mniej lub bardziej intensywnym jasnoczerwonym rumieńcem, średnio podatna na pękanie w czasie opadów deszczu. Miąższ kremowy, jędrny, soczysty, lekko kwaskowy, smaczny. Pestka średniej wielkości, okrągła. Szypułka długości 45–50 mm, średnio gruba.
Odmiana Priusadiebnaja (allele S6S9) jest obcopylna. Z danych zamieszczonych w literaturze wynika, że dobrymi zapylaczami są dla niej m.in. Walerij Czkałow, Skorospiełka. Na zapylacze nie nadają się natomiast odmiany: Jaboulay, Napoleona, Krasawica Kijewa, ze względu na występowanie między nimi zjawiska intersterylności.
Ocena ogólna odmiany czereśni
Priusadiebnaja to atrakcyjna odmiana czereśni o owocach typu chrząstki. W warunkach Polski jej drzewa plonują dobrze, a owoce są urozmaiceniem dla wczesnych odmian o czerwonej barwie skórki. Jest to ciekawa propozycja dla osób poszukujących jędrnych i smacznych owoców o skórce jasnej z rumieńcem.
Autor: Mgr inż. Agnieszka Głowacka
fot. A. Głowacka