Podstawową korzyścią wynikającą z rozliczeń w ramach spółdzielni energetycznej jest zmniejszenie ponoszonych kosztów energii elektrycznej. Przepisy zapewniają spółdzielniom wsparcie w wytwarzaniu energii elektrycznej przez ilościowe rozliczanie energii wprowadzonej oraz pobranej z sieci.
Proste rozliczanie energii
Rozliczenia te odbywają się w stosunku 1 do 0,6, w systemie godzinowym. Oznacza to, że jeżeli w danej godzinie spółdzielnia wytworzy więcej energii elektrycznej, niż pobierze, 40% nadwyżki trafia do operatora energetycznego jako "rekompensata" z tytułu dokonywanych rozliczeń – podobnie do tego, jak wcześniej rozliczali się prosumenci, przy czym współczynnik wynosił wtedy 0,8.
Rozliczenie z energetyką odbywa się w okresie przyjętym przez strony w umowie sprzedaży energii elektrycznej. Co istotne, każdy spółdzielca otrzymuje oddzielnie fakturę za zużytą energię elektryczną, która jednak obejmuje rozliczenia za energię wytworzoną w ramach spółdzielni. Największą zaletą takiego systemu rozliczeń jest odporność na wzrost cen prądu.
Spółdzielnia rozlicza się ilościowo, tj. kWh za kWh. Tym samym energia wprowadzana do sieci przez spółdzielnię energetyczną ma taką samą wartość, jak pobierana z sieci. Dzięki temu, planując inwestycję w spółdzielnię energetyczną, wiemy, ile będzie wynosić nasza oszczędność przy założeniu stabilnej produkcji oraz zużycia energii. Dodatkowa korzyść wynikająca ze wspólnego użytkowania instalacji OZE przez członków spółdzielni energetycznej to optymalizacja zużycia energii (autokonsumpcja), by jak najmniej nadmiarowej energii trafiało do sieci, by zminimalizować utratę części energii na rzecz sprzedawcy.