Jaka jest opłacalność instalacji OZE?
W artykule przeanalizowano opłacalność wybudowania różnego rodzaju instalacji, które korzystają z odmiennych systemów wsparcia, przewidzianych dla OZE. Przyjęto, że będą one użytkowane w gospodarstwach rolnych o stosunkowo dużym rocznym zużyciu energii elektrycznej – odpowiednio 130 MWh, 204 MWh oraz 600 MWh (w przypadku spółdzielni energetycznej). Koszt instalacji uśredniono – w rzeczywistości może się on różnić, w zależności od technologii oraz marży producenta i wykonawcy instalacji.
- Prosumencka instalacja fotowoltaiczna, moc 49 kWe, koszt 160 tys. zł
- Instalacja fotowoltaiczna w ramach spółdzielni energetycznej: moc 500 kWe, koszt 1750 tys. zł
- Mikrobiogazownia rolnicza: moc 45 kWe, koszt. 500 tys. zł
- Biogazownia rolnicza: moc 499 kWe, koszt: 7500 tys. zł
Instalacje prosumenckie
Prosumentem energii odnawialnej jest odbiorca końcowy, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z OZE na własne potrzeby, w instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW. Obecnie prosumenci rozliczają się za pomocą systemu wsparcia, polegającego na gotówkowym rozliczaniu energii, która nie została zużyta przez prosumenta w drodze autokonsumpcji i wprowadzono ją do sieci. Przyjmuje się, że w drodze autokonsumpcji zużywane jest ok. 20% energii. Odrębnie rozlicza się prąd wprowadzony do sieci oraz z sieci pobrany. W naszym przypadku przyjęto cenę energii, wynikającą z ustawy ograniczającej ceny energii – 785 zł/ MWh. Cena energii sprzedawanej przez prosumenta ustalana jest wg wartości jednostki energii, wynikającej z ceny ustalonej na rynku dnia następnego (RDN). W grudniu 2022 r. wyniosła ona 716,8 zł/ MWh.
Przy tak przyjętych założeniach instalacja powinna zwrócić się maksymalnie w ciągu 6 lat. Należy jednak pamiętać, że zmiany ceny energii (w szczególności notowania na RDN) wpływają na opłacalność inwestycji.