Całkowita rezerwa kryzysowa przeznaczona na rolnictwo w UE wynosi 450 mln euro na rok. Wykorzystano już 44 mln euro na grypę ptaków (17 mln euro w dla Polski, 27 mln euro dla Włoch), 56 mln euro dla trzech państw szczególnie poszkodowanych w związku z wojną w Ukrainie (Polska, Rumunia i Bułgaria), 100 mln euro (trwa analiza, ale pomoc ma być przeznaczona dla 5 poszkodowanych państw unijnych napływem zbóż z Ukrainy).
– Dzisiejsza dyskusja przybliżyła nas do pewności, że nie będzie kwestionowania rezerwy 100 mln euro dla 5 krajów. Myślę, że dzisiejsze wyjaśnienia, że te kraje są tak bardzo dotknięte importem, że to chyba przekonało państwa członkowskie, że to jest uczciwe postawienie sprawy, że to słuszne i sprawiedliwe kryterium. Więc sądzę, że nie ma przeszkód aby poddać tę kwestię głosowaniu w procedurze komitetowej i ta rezerwa powinna trafić do rolników – mówił komisarz Wojciechowski i dodał, że informacja o pozostałej do rozdysponowania kwocie z rezerwy, która ma trafić do innych poszkodowanych państw ułatwi decyzję w tej kwestii i być może już nie pojawią się głosy sprzeciwu w sprawie podziału czy przeznaczenia wspólnej rezerwy na ten cel.
There is still 250 million euro available in the agricultural reserve, after the two packages (one still not approved of 100 million euro). I reiterated openness to deploying these funds if justified by circumstances. https://t.co/D6MbICSTUE pic.twitter.com/02i9zucudp
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) May 30, 2023