W maju wysadzamy rozsady pomidorów, ogórków i papryki oraz wysiewamy nasiona ogórków i fasoli. Te rośliny są bardzo wrażliwe na spadki temperatury poniżej zera, więc trzeba wybrać odpowiedni termin. Nasiona zbyt wcześnie wysiane do gruntu będą za długo leżały w zimnej glebie, a wschody będą nierówne. Część nasion ze względu na niższą energię kiełkowania nie wzejdzie. Zagrożeniem dla wschodzących roślin jest śmietka kiełkówka, czy choroby zgorzelowe siewek.
- Zaprawy nasienne?
Przez kilka lat z obrotu zostały wycofane zaprawy nasienne. Mając to na uwadze, należy wybierać optymalne terminy siewu – odpowiednio ogrzaną i wilgotną glebę.
- Walka ze szkodnikami
Szkodniki atakują napęczniałe nasiona lub siewki tuż przed wschodami. Nasiona dyniowatych w optymalnych warunkach wschodzą szybko zaraz po wysianiu w wilgotną glebę i można je podlać lub opryskać produktem Delia Stop, wg zaleceń producenta. Jeżeli warunki nie są dobre do wschodów, trzeba odczekać kilka dni do tygodnia po zasianiu i dopiero wtedy wykonać zabieg. Na rynku jest granulat zawierający cypermetrynę – Belem 0,8 MG. Można go stosować wraz z nasionami siewnikiem z podsiewaczem do mikrogranulatów lub po siewie w pobliżu rzędów wysiać zwykłym siewnikiem do nasion, odpowiednio dobierając dawkę na hektar.
Drugi sposób – ze względu na zawartość środka ochrony roślin, który dość długo się rozkłada – może generować pozostałości w pierwszych owocach. Nie jest to produkt zarejestrowany w uprawie ogórków gruntowych.