Pod nieobecność przedstawicieli z ministerstwa rolnictwa stanowisko rządu przedstawił minister w KPRM. - Rząd popiera ustawę w formie, w jakiej wyszła z Sejmu – powiedział Paweł Szrot z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Za odrzuceniem projektu zdecydowanie opowiedzieli się licznie zgromadzeni przedstawiciele środowisk rolniczych. Największe kontrowersje wzbudziła sprawa uboju rytualnego, zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz prawa wchodzenia przedstawicieli organizacji pro-zwierzęcych na teren gospodarstw rolnych.
- W przypadku zakazu uboju rytualnego przypominam, że jest to niezgodne z prawem polskim i unijnymi. Naszym zdaniem przyniesie to wymierne straty dla polskiej gospodarki. Ubój taki jest istotnym czynnikiem, który napędza branżę drobiarską oraz wołową i przyczynia się znacznie do poprawy naszej konkurencyjności na rynkach światowych - powiedział Witold Choiński z „Polskiego Mięsa”.
Jego zdaniem skutkiem ekonomicznym wprowadzenia zakazu będą spadki cen skupu rzędu cen to 2-3 zł za kilogram żywca. Dla przeciętnego gospodarstwa rolnego to strata rzędu 10-15 tys. zł rocznie. Podkreślił, że rynek halal jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynków na świecie.