Prąd ze słońca. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Podstawą każdego panelu jest krzem. Wykorzystują one światło słoneczne i właściwości tego pierwiastka chemicznego, dzięki czemu uzyskiwany jest prąd stały. Sercem typowej instalacji jest inwerter, zwany potocznie falownikiem. Przetwarza on prąd stały w przemienny, który następnie jest wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych.
Energia z instalacji fotowoltaicznej zużywana jest na bieżąco na potrzeby własne gospodarstwa. Nadwyżka, czyli to, czego nie udało się zużyć, trafia do sieci energetycznej i jest tam magazynowana.
Nie odbywa się to za darmo. Użytkownik instalacji fotowoltaicznej może pobrać z sieci 80% wyprodukowanej i wysłanej energii. Jeśli dysponuje instalacją o mocy większej niż 10 kWp, limit ten wynosi 70%. Nadwyżki trafiają do sieci i są pobierane przez dane gospodarstwo domowe w sytuacjach, kiedy nasza instalacja nie może produkować energii, na przykład zimą lub w nocy.
Możliwe jest to dzięki zainstalowaniu licznika dwukierunkowego, który monitoruje przepływ prądu między instalacją fotowoltaiczną a zewnętrzną siecią energetyczną. Takie rozwiązanie jednak nie gwarantuje energetycznej niezależności. W przypadku awarii sieci domowa instalacja fotowoltaiczna też ulega wyłączeniu. Nie ma bowiem gdzie odprowadzić nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej.