Opolskie mleczarnie w tarapatach. OSM w Prudniku upadła. Co się dzieje w Głubczycach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opolskie mleczarnie w tarapatach. OSM w Prudniku upadła. Co się dzieje w Głubczycach?

13.02.2023

Problemy na rynku mleka dotknęły dwie mleczarnie w woj. opolskim. W OSM w Prudniku sąd ogłosił upadłość w styczniu br., druga mleczarnia OSM Głubczyce wpadła w finansowe tarapaty. Jaka jest sytuacja tamtejszych dostawców mleka?

Podczas spotkań z rolnikami przedstawiciele Opolskiej Izby Rolniczej rozmawiają z rolnikami, szukając rozwiązań ich problemów. Nie wszystkie da się jednak rozwiązać.

- Chcielibyśmy, żeby rolnicy byli zaznajomieni z kłopotami rolnictwa, z którymi muszą się mierzyć. Są to kłopoty z ukraińskim zbożem i tematy związane z cenami nawozów – mówi Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Zaznaczył, że wolą z rolnikami rozmawiać, aby poznać ich punkt widzenia i rozwiązywać problemy, a nie protestować na ulicach.

Bernard Dembczak, przewodniczący Związku Śląskich Rolników powiedział, że dla rolników rok zaczął się bardzo źle.

- Trwająca już od kilku miesięcy sytuacja dotycząca spadających cen za zboże, rzepak i kukurydzę, wypełnione po brzegi magazyny. Obietnice ministra rolnictwa w żniwa, się w ogóle nie sprawdziły. Sytuacja wręcz odwrotna, rolnicy stoją w rozkroku. Nie ma cienia nadziei na poprawę sytuacji – mówił Dembczak. Zaznaczył, że w ubiegłym roku sytuacja na rynku mleka nie była najgorsza, jednak ostatnie obniżki spowodowały spadek cen mleka nawet o 20%.

Dwie mleczarnie z problemami

Na Opolszczyźnie dwie mleczarnie mają problemy finansowe. W jednej z nich Sąd w Opolu 11 stycznia ogłosił upadłość, druga ma problemy finansowe i problemy z płynnością.

- To już nie tylko sam problem, że mleczarnia stoi na skraju bankructwa lub zbankrutowała. Problem jest też po stronie rolników, bowiem niejednokrotnie niedokładnie czytali umowy, które podpisywano i te zobowiązania, które z nich wynikają są bardzo niekorzystne – mówił Dembczak.

Część rolników już jakiś czas temu postanowiła odejść do innych mleczarni, gdy zaczęły się pojawiać pierwsze problemy. Jednak są też wytrwali dostawcy, którzy nie odchodzą.

- Nie wyobrażam sobie jak gospodarstwo może w ogóle funkcjonować, kiedy nie otrzymuje pieniędzy za mleko przez pół roku. Koniunktura w ubiegłym roku była bardzo dobra. Kazano nam przechować zboże, kupiliśmy nawóz, teraz jest strata. Teraz nawozy staniały o 1200 zł/t i jak rolnik ma funkcjonować? To jest naprawdę niszczenie polskich, rodzinnych gospodarstw. Zawsze walczyłem o naszą mleczarnię. To już chyba jest ostatnia mleczarnia, która istnieje w woj. opolskim, która może być zlikwidowana. Nie wiem, jak to może być, że człowiek może nie dostać ponad pół roku wypłaty za mleko – mówił Herald Kupka, rolnik z Naczęsławic, w woj. opolskim. Inny rolnik dodaje, że oddawał mleko do OSM w Prudniku, zanim upadła. Przeniósł się do innego podmiotu.

- M się tym rolnikom, że oni jeszcze tam są. Myśmy przeszli, jesteśmy zadowoleni z tego, jest regularna wypłata i jest dużo wyższa cena. Przy takich nakładach każdy grosz się liczy – mówi Denis Dembczak, rolnik z Wróblina.

Jaka pomoc dla rolników?

- Zrobiliśmy 5 spotkań z dostawcami do OSM Głubczyce. Od tych rolników wiemy, co tam się wydarzyło. Władze w spółdzielni przejmuje spółka Atena z Warszawy. To jest decyzja rolników i rady nadzorczej. Wyznaczyli nowego prezesa spółdzielni. Musimy to uszanować i skoro dostawcy tej mleczarni podjęli decyzję, że będą pod nowym szyldem produkować i dostarczać mleko, jesteśmy za tym. Obserwujemy tylko, nie mamy wpływu na to, czym to się skończy. Zaliczki Atena wypłaciła, więc dzieje się. To jest instytucja, która chce dalej prowadzić działalność mleczarni. Niestety trzeba zainwestować i znaleźć rozwiązanie dylematu, bo mleczarnia ma kilkumilionowe zadłużenie. Jest to rynek, na którym można zarobić. Potrzebujemy dobrych biznesmenów żeby rozwiązać ten problem – mówił Froelich.

Rolnicy faktycznie zgłaszają problemy do Związku Śląskich Rolników.

- Problem OSM w Głubczycach i Prudniku jest realny, ponieważ rolnicy się do nas zgłaszają. Staramy się im pomóc na tyle, ile potrafimy. Było spotkanie Izby Rolniczej z Radcą Prawnym. Faktycznie kilku rolników otrzymało kary za to, że odeszli z mleczarni. Nie wiem jak to się rozwiąże, ale problem jest. Staramy się rolnikom pomóc – mówił przewodniczący Związku Śląskich Rolników.  

Tekst: Dorota Kolasińska

Film i montaż: Mariusz Dróżdż

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Zarząd OSM Czarnków odwołany!

Rada Nadzorcza OSM Czarnków odwołała ze stanowiska prezesa i zastępczynię prezesa mleczarni. To kolejne trzęsienie ziemi w czarnkowskiej spółdzielni mleczarskiej w ostatnim czasie. Niedawno zarząd miał informować, że przez wysokie ceny gazu sytuacja finansowa firmy jest coraz gorsza i za kilka miesięcy może dojść do zamknięcia OSM Czarnków. Czy mleczarnia przetrwa?

czytaj więcej
Rynek mleka

Ceny mleka lecą na łeb na szyję. Co na to rolnicy?

Ceny mleka w grudniu 2022 r. sięgnęły jednego z najwyższych pułapów, w niektórych rejonach przekroczyły nawet 3 zł/l. Jednocześnie ze wzrostem cen, podążał wzrost kosztów produkcji. Jaka jest obecnie opłacalność produkcji mleka i jakie są koszty wyprodukowania litra mleka?

czytaj więcej
Rynek mleka

Ceny mleka od lutego ostro w dół w wielu mleczarniach!

Jak informują rolnicy posypały się SMS-y od mleczarni z obniżkami cen mleka w skupie za luty. Niestety to kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ceny mleka spadają. Oby to był koniec spadków, bo przy kosztach produkcji na obecnym poziomie wielu rolnikom może być ciężko spiąć budżet w gospodarstwie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)