- Kluczowym czynnikiem jest tu kierunek przeznaczenia. Nie jest sztuką wyprodukować cebulę, ale sztuką jest wyprodukować taki towar, na który będziemy mieli zbyt. W pierwszej kolejności powinniśmy więc rozważyć, czy cebulę będziemy sprzedawać prosto z pola, czy też będziemy ją magazynować i jak długo. Od tego będą zależały decyzje, na jaki typ cebuli się zdecydujemy i czy należy ją fazerować. Część odmian, zwłaszcza w typie dnia długiego możemy przechowywać do końca roku. Z kolei rijnsburgery możemy przechowywać do maja czy czerwca. Należy też pamiętać, że do przetwórstwa nie jest wymagana mocna łuska, ale na świeży rynek już tak. W tym drugim przypadku cebule muszą być też wyrównane i mieć cienką szyjkę – wyjaśnia Wiesław Jakubowski.
Zaznacza, że Hazera oferuje nasiona naturalne, nasiona precyzyjne, a także precyzyjnie podkiełkowane.
- W nasionach podkiełkowanych zainicjowane zostały przemiany biochemiczne materiału zapasowego (pobudzenie). Tak przygotowane do szybkiego startu nasiona mają bardzo dużą przewagę nad nasionami niepodkiełkowanymi zwłaszcza w warunkach niższych temperatur - wcześniejsze zasiewy, przedłużające się chłody wiosenne. Dzięki nim w odróżnieniu od zwykłych nasion uzyskujemy znacznie szybsze i bardziej wyrównane wschody, co znacznie ułatwia zwalczanie chwastów - podkreśla Jakubowski.
A ułatwiona walka z chwastami oznacza mniej wypadów, lepsze wyrównanie cebul i w rezultacie wyższy plon handlowy.
Na ten sezon z odmian typu rijnsburger firma proponuje najwcześniejszą Fasto F1 – można ją zbierać w pierwszej połowie sierpnia. Daje wysoki plon jakościowych cebul, twardych i do bardzo długiego przechowywania. Centro jest gotowa do zbioru zaraz po Fasto. Kolejna – Dormo – jedna z najtwardszych odmian na rynku (do wysokiego składowania) nadaje się do najdłuższego przechowywania, a jej łuska jest bardzo mocna. Nowością jest Paradiso o złotobrązowej łusce, nadaje się w pierwszej kolejności do sprzedaży na rynek świeży. W typie amerykańskim nowością jest Prelesco F1 do zbioru po około 110 dniach od wysiewu, polecana także do uprawy z rozsady.
Więcej na temat odmian Hazery dowiesz się z wywiadu! Zapraszamy do oglądania!