Kiedy rolnicy będą mogli wyjechać w pole z azotem w 2023 roku?
Mamy połowę stycznia, a nowelizacja programu azotanowego nie jest jeszcze przyjęta przez rząd. Tymczasem z projektu rozporządzenia wynika, że terminy, w których dozwolone jest rolnicze wykorzystanie nawozów będą elastyczne – nie będzie obowiązywała sztywna data 1 marca.
Projekt zakłada, że rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Wcześniejsze stosowanie nawozów będzie możliwe, jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin).
To dobra informacja, bo odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin. Ma to kluczowe znaczenie dla rolników, aby mogli uzyskać wysokie plony, a jednocześnie nie ponieść strat w obrębie tego makroskładnika. Ale 1 lutego zbliża się wielkimi krokami, a jak wyjaśniło nam dziś ministerstwo infrastruktury rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.