Nowość 2023! MicroSpeedⓇ Energy – rewolucyjna technologia IRC
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowość 2023! MicroSpeedⓇ Energy – rewolucyjna technologia IRC

05.06.2023

Sprawdź, jak skutecznie walczyć ze stresem suszy i realnie wpłynąć na wysokość plonu. 

Firma CALDENA wprowadziła na polski rynek nawóz dolistny specjalnego przeznaczenia - biostymulator MicroSpeed.



MicroSpeed Energy jest przełomowym odkryciem naukowców w zakresie biostymulacji roślin. Zawiera on dwie unikatowe substancje aktywne:  

  •    IRC - Inhibitor Rozpadu Chlorofilu, który hamuje degradację chlorofilu i zwiększa wydajność procesu fotosyntezy;
  •    kwas pidolowy, który jest prekursorem do powstawania aminokwasów. 

MicroSpeed Energy w programach nawożenia upraw

W każdym gospodarstwie rolnym liczy się zapewnienie roślinom uprawnym optymalnych warunków do wzrostu. Włączenie MicroSpeed Energy do programu nawożenia upraw to nowatorskie spojrzenie na współczesne rolnictwo, gdzie cel w postaci jakościowych i wysokich plonów idzie w parze z troską o środowisko. 

MicroSpeed Energy wspiera wzrost i rozwój roślin, a co za tym idzie, sprawia, że są one silniejsze - bardziej odporne na działanie czynników stresogennych. Przy zmiennych warunkach pogodowych, drastycznych wahaniach temperatur rośliny uprawne zdecydowanie lepiej radzą sobie zarówno w warunkach suszy, jak i wysokich temperatur.

MicroSpeed Energy wydłuża proces fotosyntezy i generuje wysoki potencjał plonowania upraw z każdego hektara

O wydajności fotosyntezy decyduje zawartość zielonego barwnika, jakim jest chlorofil, zmagazynowanego w chloroplastach. Spadek koncentracji chlorofilu jest bardzo niepożądanym zjawiskiem, do którego dochodzi w wyniku starzenia się organów wegetatywnych, takich jak łodygi i liście. Rozpad chlorofilu może być też rezultatem działania czynników stresowych na rośliny, do których zaliczamy: ujemne bądź też skrajnie wysokie temperatury powietrza w okresie wegetacji, suszę, substancje toksyczne. Ma to bezpośrednie przełożenie na efektywność procesu fotosyntezy i produkcję substancji wzrostowych oraz zapasowych, które będą tworzyć finalny plon upraw.

MicroSpeed® Energy zapobiega przedwczesnej degradacji chlorofilu, zachodzącej w wyniku działania stresów, jak i przebiegu naturalnych procesów życiowych roślin. Dzięki temu MicroSpeed® Energy jest kluczem do zwiększenia wydajności roślin uprawnych poprzez opóźnienie procesów starzenia się i przedłużenie ich aktywności fotosyntetycznej. Prowadzi to do wydłużenia okresu wegetacji roślin - dłużej zachowują zieloną barwę  - co przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie ich potencjału genetycznego.

MicroSpeed Energy ułatwia roślinom przezwyciężenie stresu suszy i wysokich temperatur

Zmiany klimatyczne powodują, że rośliny są częściej narażone na okresy stresu abiotycznego (susza, upał) w sezonie wegetacyjnym, co wpływa negatywnie na ich potencjał plonowania.

W warunkach stresowych zwiększa się stężenie wolnych rodników tlenowych w roślinie, co powoduje uszkodzenia organów wewnętrznych i prowadzi do przedwczesnego starzenia się roślin. Dlatego też MicroSpeed Energy jest bardzo pożądanym produktem w rolnictwie.  Hamuje on degradację chlorofilu pod wpływem suszy i wysokich temperatur, zapobiegając ich obumieraniu. Wyniki badań potwierdzają, że rośliny narażone na stres - działanie suszy lub wysokich temperatur - mają znacząco więcej chlorofilu po zastosowaniu MicroSpeed Energy, w porównaniu do roślin z obiektu kontrolnego - bez biostymulacji. Zwiększa on wydajność aparatu fotosyntetycznego i chroni go przed degradacją spowodowaną czynnikami stresowymi.

MicroSpeed Energy zapobiega degradacji chlorofilu wywołanego stresem suszy i wysokich temperatur



Deficyt wody przyczynił się do spadku poziomu chlorofilu w warunkach suszy o blisko 10% - w okresie trwającym 25 dni. W przypadku roślin na które aplikowano MicroSpeed Energy nie stwierdzono odstępstwa od normalnego poziomu zawartości chlorofilu w tym samym czasie trwania obserwacji. MicroSpeed Energy zapobiegał degradacji chlorofilu spowodowanej suszą i utrzymywał jego wysoki poziom w pszenicy ozimej nawet po 25 dniach trwania suszy (liście miały intensywnie zielone zabarwienie i właściwy turgor).

Rozpad chlorofilu jest jeszcze bardziej wyraźny pod wpływem działania wysokich temperatur powietrza. Po 28 dniach koncentracja chlorofilu w roślinach z poletka kontrolnego (bez MicroSpeed Energy) obniżył się do 56%. Natomiast w roślinach, na które zastosowano MicroSpeed Energy, przez 23 dni trwania okresu wysokich temperatur zawartość chlorofilu była niemal na niezmienionym poziomie. MicroSpeed Energy stosowany w pszenicy ozimej istotnie ograniczył straty chlorofilu w warunkach wysokich temperatur utrzymujących się przez okres 4 tygodni.

Z MicroSpeed Energy zwiększamy plony kluczowych upraw w Polsce

Korzyści z zastosowania MicroSpeed Energy

  • Hamuje degradację chlorofilu pod wpływem suszy, wysokich temperatur, ale także zasolenia gleby
  • Wspomaga rośliny w warunkach suszy i wysokich temperatur, co jest szczególnie ważne w dobie zmian klimatycznych i nasilających się anomaliów pogodowych
  • Zwiększa absorpcję światła poprzez wytwarzanie większej ilości pigmentów fotosyntetycznych
  • Znacząco podnosi koncentrację chlorofilu w roślinach, co przejawia się intensywnie zielonym ich zabarwieniem 
  • Przyspiesza regenerację i odbudowę części zielonych roślin uszkodzonych wskutek działania stresów abiotycznych
  • Intensyfikuje rozwój systemu korzeniowego, a tym samym pobierane składników mineralnych i wody
  • Zwiększa wykorzystanie azotu przez rośliny
  • Neutralizuje nagromadzanie toksycznego amoniaku w warunkach stresowych, powodującego żółknięcie roślin
  • Stymuluje roślinę do większej wydajności fotosyntezy, a tym samym produkcji asymilatów; znaczny wzrost ilości asymilatów powoduje zwiększenie wydajności upraw, w tym poprawę jej parametrów jakościowych
  • Opóźnia starzenie się liści i wydłuża aktywność fotosyntetyczną roślin
  • Wpływa na wydłużenie okresu wegetacji roślin, co przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie ich potencjału genetycznego. 

Zalecenia stosowania MicroSpeed Energy

MicroSpeed Energy zaleca się stosować profilaktycznie w dawce 0,2-0,25 l/ha, w uprawach rolniczych, sadowniczych i warzywnych, celem:

  • zahamowania degradacji chlorofilu w wyniku działania czynników stresowych (susza, skrajnie wysokie temperatury powietrza, zasolenie gleby) i starzenia się roślin; 
  • przeciwdziałania zahamowaniu wzrostu roślin podczas wystąpienia warunków stresowych;
  • poprawy wykorzystania przez rośliny dostarczanego azotu. 

MicroSpeed Energy – wartość produktu tkwi w substancjach aktywnych  

MicroSpeed Energy to połączenie dwóch substancji aktywnych, które wzajemnie uzupełniają się i efektywnie współdziałają.

Rewolucyjny hormon IRC zapobiega przedwczesnemu rozpadowi cząsteczki chlorofilu, zachodzącemu w wyniku działania stresów (susza, wysokie temperatury, zasolenie), jak i przebiegu naturalnych procesów życiowych roślin (starzenia się).

IRC zwiększa zawartość chlorofilu w liściach i utrzymuje jego optymalną koncentrację podczas wystąpienia stresów abiotycznych – podtrzymuje zieloność roślin.

Drugą substancją aktywną MicroSpeed Energy jest kwas pidolowy, będący prekursorem do tworzenia kwasu glutaminowego. Jest on wykorzystywany przez rośliny jako składnik sygnalizacyjny w utrzymaniu cyklu asymilacji azotu. Dostarczając roślinom kwas pidolowy, pomagamy im odzyskać siły po stresie, efektywnie wykorzystać azot i zwiększyć produkcję aminokwasów.

MicroSpeed Energy jest unikatowym produktem na rynku światowym - w Polsce dostępny wyłącznie u naszych dystrybutorów. 

Wejdź na wyższy poziom biostymulacji, aby maksymalizować zyski z każdego hektara.


CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Publikacja specjalna

Nowy dwuskładnikowy herbicyd do zwalczania chwastów jednoliściennych w tym wyczyńca w rzepaku

  Chwasty konkurują z rzepakiem ozimym już od siewu, osłabiając go przed końcem wegetacji jesiennej i zwiększając ryzyko wymarznięć.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Nie daj się awarii na ostatniej prostej żniw – dobry olej to podstawa

Jesteśmy obecnie w trakcie najbardziej intensywnej fazy żniw zbożowych. Choć pierwsze kombajny ruszyły w pola już w połowie lipca, to jednak nieregularne opady i wahania temperatury nie pomagały w planowaniu prac. Do tego dochodzą jeszcze przestoje techniczne maszyn, które również utrudniają efektywną koordynację działań w polu. Dziś przedstawimy powody dlaczego warto zadbać o wysokiej jakości olej oraz płyny przekładniowe oraz jakie konkretnie warto wziąć pod uwagę. Tekst polecamy szczególnie użytkownikom sprzętu marek CASE, New Holland i STEYR.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

AGRO SHOW 2023 już we wrześniu!

Już niedługo cała branża rolnicza ponownie spotka się w Bednarach na Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW. Ta największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie odbywać się będzie w dniach 22-24 września 2023.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)