Sprawą zasad przedłużania dzierżaw zainteresował się poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski, którego zdaniem nowe zasady ich przedłużania wprowadzone właśnie przez KOWR oznaczają w praktyce zniesienie w przepisach wewnętrznych KOWR pojęcia osoby prowadzącej gospodarstwo rodzinne w myśl ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, czyli tzw. rolnika indywidualnego, co jest sprzeczne z Konstytucją RP i obowiązującymi ustawami w tym zakresie.
Co zmienił KOWR w dzierżawach gruntów?
Zarządzenie Dyrektora Generalnego KOWR z dnia 8 czerwca 2022 r. wprowadziło następujące przepisy:
1. „Pisemna zgoda Dyrektora Generalnego KOWR lub Zastępcy Dyrektora Generalnego kierującego Pionem Gospodarowania Nieruchomościami wymagana jest, gdy ma nastąpić zmiana umowy dzierżawy nieruchomości rolnej o powierzchni powyżej 100 ha, w części dotyczącej:
a) zmiany terminu obowiązywania umowy dzierżawy, w przypadku wydłużenia umowy dzierżawy na okres krótszy niż 8 lat lub na okres dłuższy niż 12 lat (…)”.
2. „Umowa dzierżawy może być przedłużona na okres od 8 do 12 lat (…)”.
Ten zapis został skrytykowany przez posła Zjednoczonej prawicy.
- Decyzja podjęta przez pana Waldemara Humięckiego, dyrektora generalnego KOWR, tym bardziej jest niezrozumiała, że sztandarowym hasłem programowym Zjednoczonej Prawicy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jest wzmacnianie gospodarstw rodzinnych – napisał w interpelacji poseł J. Kowalski, którego zdaniem nowe przepisy są krzywdzące dla osób prowadzących gospodarstwa rodzinne w związku z zagrożeniem możliwości ich powiększenia oraz mogą mieć charakter korupcjogenny.