Powrót do KOWR ponad 70 tys. ha gruntów rolnych i znów w dzierżawę
– Nieruchomości rolne powracające do KOWR w związku z kończącymi się umowami dzierżawy w myśl ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa są zagospodarowane w głównej mierze w drodze wydzierżawiania na powiększenie gospodarstw rodzinnych – wyjaśnia wiceminister Romanowski.
Redakcja TPR zwróciła się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o informację na temat areału, którego dzierżawy zakończą się w latach 2022–2024. Z otrzymanego z KOWR zestawienia wynika, że w ciągu dwóch najbliższych lat do Zasobu Rolnego Skarbu Państwa wróci ponad 70 tys. ha gruntów rolnych. Najwięcej w województwach dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim. Są to ziemie, dla których dzierżawcy nie zgodzili się na wyłączenie 30% użytkowanych gruntów (ustawa z 2011 roku). Zdaniem wiceministra Romanowskiego, pełnomocnika rządu ds. kształtowania ustroju rolnego, informację tę powinny rozpowszechniać izby rolnicze.
– Samorząd rolniczy powinien rzetelnie przedstawiać sytuację w terenie, dlatego chcemy zobligować do udostępnienia informacji gminy i izby rolnicze – podkreśla Rafał Romanowski.