Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników upraw sadowniczych. Szkodniki te wylęgają się już wczesną wiosną, począwszy od fazy nabrzmiewania pąków. Dlatego warto każdy zabieg poprzedzić szczegółowymi lustracjami sadu. Z uwagi na trudność w ich przeprowadzaniu (młode larwy są bardzo małe i żerują pod łuskami pąków, przez co ciężko je dostrzec) oraz czasochłonność (trzeba przejrzeć zwykle 200 pąków z drzew z danej kwatery) w praktyce rzadko są wykonywane. Także kolejne terminy lustracji, przypadające od końca kwitnienia aż do zakończenia wzrostu pędów jednorocznych są często pomijane.
W związku z tym zabiegi przed kwitnieniem powinny być standardem, zapobiegającym licznemu rozwojowi populacji mszyc w dalszej części sezonu.
W ostatnich latach w niektórych sadach ta grupa szkodników wymaga wykonania wielu zabiegów zwalczających. W części z nich mogą także występować rasy mszyc o znacznie obniżonej wrażliwości na najczęściej stosowane insektycydy. Poza tym zmiany klimatu, a więc łagodne zimy i ciepłe wiosny, stwarzają doskonałe warunki dla ich rozwoju. Szczególnie groźnym gatunkiem stała się mszyca jabłoniowo-babkowa, której okres żerowania na jabłoniach jest coraz dłuższy, a jej liczne kolonie można obserwować na drzewach jeszcze pod koniec lata.
Żerowanie mszyc prowadzi do osłabienia kondycji drzew, co przekłada się na słabsze zawiązywanie pąków kwiatowych, gorsze wybarwianie i słabszy wzrost owoców, a nawet ich deformacje. Drzewa silnie zasiedlone łatwiej przemarzają.
Mając na uwadze nasilone problemy, które pojawiają się w ochronie sadów przed mszycami, warto sięgnąć po nowatorskie rozwiązanie, zapobiegające powstawaniu ras odpornych szkodników na insektycydy oraz redukujące liczbę zabiegów w sezonie.
Od kwietnia bieżącego roku polscy sadownicy mogą wdrożyć nową i jednocześnie przyjazną dla środowiska strategię zwalczania mszyc w swoich sadach, opierającą się na naturalnej substancji aktywnej zawartej w preparacie NeemAzal®-T/S. Tą substancją jest azadyrachtyna (zaliczana do klasy limonoidów), która jest pozyskiwana z nasion miodli indyjskiej (Azadirachta indica).