Żerowanie mszycy jabłoniowej prowadzi m.in. skręcania się liści oraz do deformacji owoców i pędów. Silnie zasiedlone drzewa gorzej plonują i są bardziej wrażliwe na przymrozki.
Jak pozbyć się mszycy jabłoniowej?
Podstawą ochrony sadu jest oczywiście monitoring szkodników, który przy obecnej pogodzie i presji owadów trzeba wykonywać nawet codziennie.
Aby prawidłowo ocenić zagrożenie, należy przejrzeć 150 pędów – po trzy na 50 wybranych drzewach. Jeśli w tej próbie znajdziemy 15 pędów z koloniami, konieczne jest wykonanie zabiegu.
Jak przypomina Wojciech Kukuła, doradca sadowniczy, wykorzystanie pyretroidów (deltametryny czy cypermetryny) w walce z mszycami to dobre, lecz krótkotrwałe działanie.
W kontrolowaniu populacji tych szkodników dobrze sprawdzi się natomiast długo działający preparat Teppeki 50 WG (substancja aktywna flonikamid, z grupy karboksamidów).
- Preparat ten można stosować w mieszaninie np. z Coragenem 200 SC, Runnerem 240 lub Stewardem 30 WG, co daje optymalne wyniki w zwalczaniu szkodników – wyjaśnia w ostatnim komunikacie sadowniczym Krzysztof Gasparski, doradca sadowniczy z firmy Procam.
ksz