Kukurydza w ostatnich latach zdominowała nasze pola, zajmując ok. 2 mln ha. Praktyka i błędy na polach dowodzą, że ciągle nie dopracowaliśmy jej agrotechniki i moglibyśmy uzyskiwać wyższe i stabilne plony. Pierwszym krokiem powinien być wybór odmiany, idealnie dopasowanej do stanowiska i warunków gospodarstwa. Oferta rynkowa jest bogata, dlatego poprosiliśmy firmy hodowlano-nasienne o wskazanie i scharakteryzowanie 2 odmian ziarnowych i 2 odmian kiszonkowych, które rekomendują na najbliższy sezon. Informacje w tym zestawieniu pochodzą od firm, a zestawienie ułożone jest alfabetycznie – wg nazw firm. Zastosowano w nim skróty: Z – odmiana ziarnowa, K – odmiana kiszonkowa, U – odmiana uniwersalna.
Bayer (DEKALB)
- DKC3595 (Z) – (FAO 240–250) odmiana cechująca się wysokimi i wiernymi plonami na różnych typach gleb oraz stosunkowo niską wilgotnością ziarna w czasie zbioru (silny efekt dry down). Dobry wigor wiosenny, wysoka tolerancja na wyleganie oraz bardzo dobra zdrowotność roślin – to jej dodatkowe atuty. Odmiana z programu Field Shield skupiającego odmiany o podwyższonej tolerancji na wysokie temperatury i okresowe niedobory wody w glebie, zapewniające wysoki potencjał plonowania również w latach suchych i upalnych.
- DKC3719 (U) – (FAO 250) odmiana typu dent, o kolbie typu flex, przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę. Wysoki potencjał plonowania na ziarno na średnich i dobrych stanowiskach. Wysoki plon ogólny suchej masy oraz bardzo dobre parametry jakościowe kiszonki (wysoka zawartość skrobi i bardzo wysoka strawność włókna). Rośliny wysokie o bardzo dobrej zdrowotności i dobrej tolerancji na wyleganie. Dobry efekt stay green. Wysoka zdrowotność roślin (gen HT1), który zapewnia tolerancję na określone rasy patogenu, wywołującego żółtą plamistość liści kukurydzy. Rekomendowana na stanowiska od średnich do bardzo dobrych.
- DKC3418 (K) – (FAO 250) odmiana nowej generacji z programu Silo Extra. Ziarno typu flint/dent, kolby fix. Rośliny wysokie i obficie ulistnione, o mocnych łodygach i dobrej tolerancji na wyleganie. Dobry wigor początkowy i tolerancja na chłody wiosenne. Wysoki plon ogólny suchej masy, nawet w trudnych warunkach uprawowych. Bardzo dobry efekt stay green. Bardzo dobre parametry jakościowe kiszonki: wysoka strawność włókna i zawartość skrobi. Polecana na stanowiska od średnich do bardzo dobrych.
- DKC3204 (K) – (FAO 240) odmiana o bardzo wysokim plonie ogólnym suchej masy. Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym oraz wysoką tolerancją na wyleganie. Wytwarza wysokie i zdrowe rośliny, o silnym efekcie stay green. Kiszonka uzyskana z tej odmiany wyróżnia się znakomitymi parametrami jakościowymi: wysoką zawartością skrobi oraz bardzo dobrą strawnością włókna. Należy do nowego programu Silo Extra, który skupia odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki. Polecana na stanowiska od słabych do bardzo dobrych.
Oprócz wysokiego plonu, stabilność plonowania w latach jest jednym z ważniejszych czynników