Jaki wpływ suszy na MTN?
W ostatnich kilku sezonach uprawy polowe borykają się z dotkliwą suszą. Niestety, jej skutki się nasilają, zwłaszcza z powodu następujących po sobie tego typu zdarzeń. Poza silnym wpływem na wielkość plonów, decyduje ona także o jakości materiału siewnego, a zwłaszcza jego MTN. Miniony suszowy rok doświadczył mocno m.in. producentów kukurydzy w zachodniej części Polski, w tym niektóre punkty hodowli i gospodarstwa prowadzące produkcję kwalifikowanego materiału siewnego. Zarówno krajowi, jak i zagraniczni oferenci zbierali towar charakteryzujący się mniejszą masą 1000 nasion.
Rolnicy pytają więc, czy ma on dobry potencjał plonotwórczy? Czy w związku z tym należy zwiększyć normę siewu? Siać płycej, czy głębiej?
Kwalifikowany materiał siewny dobrej jakości
Wciąż zbyt mało uwagi poświęca się roli jakości materiału siewnego, a przyglądając się danym GUS czy AGNAS, jego wymiana jest w Polsce niewystarczająca i bardzo zróżnicowana regionalnie. Średnio to zaledwie 25%, wynik daleki od średniej UE, wynoszącej 50–60%. Są jednak gatunki, w których ta poprzeczka również u nas jest bardzo wysoko. W wielu uprawach wynika to z oferty rynkowej odmian mieszańcowych (F1), zwłaszcza jeżeli jest to jedyny dostępny rodzaj nasion, a tak jest w przypadku kukurydzy. Należy też dodać, że w tym gatunku prawnie zakazane jest używanie do siewu tzw. własnego materiału siewnego i za złamanie tego przepisu grożą kary finansowe.
Przyjmuje się ponadto, że wbrew opinii wielu rolników, kwalifikowany materiał siewny to nadal najtańszy i najważniejszy czynnik stymulujący produkcję roślinną. Stosowanie dobrej jakości nasion przyczynia się do zwiększenia potencjału plonowania roślin poprzez wyższą ich odporność na niekorzystne warunki środowiska i patogeny. Wyróżniają je także dobre wschody polowe i korzystny dalszy wzrost i rozwój roślin.