Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka nagrodził najlepszych hodowców z powiatu otwockiego i mińskiego
– Pomimo że na top liście jest 10. najlepszych hodowców z powiatu mińskiego, to aż 26 przekroczyło wydajność 10 tys. kg mleka od krowy. Wynik ten świadczy o tym, że mamy mocny powiat, co jest również zasługą współpracujących z naszymi hodowcami firm – powiedział Marcin Grzegrzułka.
W spotkaniu uczestniczył także Daniel Śliński – prezes garwolińskiego koła Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wiceprezes MZHBiPM oraz członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
– Mazowiecki Związek działa na rzecz swoich członków m.in. poprzez podpisywanie umów z firmami oferującym środki produkcji, w których nasi członkowie mają upusty. Wśród nich są między innymi Can Agri, od której kupujemy kolczyki dla bydła, Chemirol, oferujący środki ochrony roślin, nawozy i nasiona oraz firma Żar z Siedlec, która oferuje nam w dobrej cenie paliwo oraz dwupłaszczowe zbiorniki – powiedział Daniel Śliński.
Wyniki z oceny użytkowości mlecznej za 2019 rok przedstawił Rafał Morawski, kierownik do spraw oceny PFHBiPM.
Którzy hodowcy okazali się najlepsi?
Najlepszy wynik na terenie powiatu mińskiego osiągnął Jan Bąk z miejscowości Brzuze. Jego stado liczące średnio 35 krów wyprodukowało od sztuki 12 014 kg mleka, o zawartości tłuszczu 4,15% i białka 3,57%. Drugie miejsce, z wynikiem 11 633 kg mleka, od sztuki zajął Sławomir Gołębiewski z Brzozówki. Jego stado liczące prawie 60 krów wyprodukowało mleko o zawartości tłuszczu na poziomie 3,89% i białka 3,61%. Trzecie miejsce zajął Łukasz Piotr Sabak z Wężyczyna. Jego stado liczące 71 sztuk osiągnęło 11 478 kg mleka od sztuki, o zawartości tłuszczu 3,78% i białka 3,36%. Nieco niższą wydajność – 11 344 kg mleka osiągnął Andrzej Gajowniczek z miejscowości Chyżyny. Piąte miejsce z wydajnością 11 131 kg mleka zajął Adam Jacek Podrucki z Bestwiny. Na szóstej pozycji uplasował się Łukasz Sychowicz z Żakowa z wydajnością 11 128 kg mleka. Siódme miejsce zajęła Jolanta Jadwiga Szymańska-Kot z Jędrzejowa Nowego. Średnia wydajność od sztuki w jej stadzie wyniosła 11 111 kg mleka. Jako ostatni na liście 11-tysięczników zameldował się Andrzej Garwolski z miejscowości Królewiec, którego stado wyprodukowało średnio od sztuki 11 095 kg mleka. Dziewiąte miejsce zajął Sławomir Leszczyński z Jakubowa z wynikiem 10 914 kg mleka. Pierwszą dziesiątkę hodowców powiatu mińskiego zamknął Dariusz Gadomski z miejscowości Nowe Poręby z wynikiem 10 851 kg mleka od sztuki.