- Uznajemy rozwój wsi i rolnictwa za strategiczne zadanie państwa – tak brzmią pierwsze słowa tej deklaracji. Po raz pierwszy w historii rząd i prezydent składają tak wyraźną i jednoznaczną obietnicę wsparcia rolnictwa - powiedział minister rolnictwa.
Zaznaczył, że dzięki takiemu podejściu wszystkie strategie regionalne i strategie krajowe muszą obligatoryjnie uwzględniać obszary wiejskie.
– Nie jestem petentem wobec kolegów z rządu, który musi wykłócać się o sprawy polskiej wsi. Bo one są priorytetem całego państwa – podkreślił minister.
Deklaracja na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa.
Dwa lata - podsumowanie
Minister przypomniał, że przez ostatnie dwa lata kierowany przez niego resort skutecznie działał na rzecz obrony wizerunku wsi i rolników, „często szarganego i lekceważonego”. Uruchomiony został szereg działań i nowych programów. Minister omówił te najważniejsze. Szczegółowe podsumowanie prac ministra znajdziecie TUTAJ.
Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego
– Jednym z kierunków prac było poprawienie opłacalności produkcji rolnej poprzez zmniejszenie kosztów. Dlatego zwiększone zostały dopłaty do paliwa rolniczego: zwrot akcyzy z 80 do 100 l/ha oraz wprowadzenie po raz pierwszy dopłat do paliwa dla hodowców i producentów bydła 30 l/ha – przypomniał minister.
Dopłaty do materiału siewnego
Minister zaznaczył, że to działanie będzie utrzymywane również w dalszych latach, ale będzie modyfikowane.
- W przyszłości może skoncentrujemy się na wsparciu najdroższego materiału siewnego – zapowiedział.
Dopłaty do wapnowania
Uruchomiony został program dopłat do wapnowania gleb. Ma on doprowadzić do regeneracji zakwaszonych gleb. Na ten cel do 2023 roku przeznaczono 300 mln zł.
Usuwanie folii rolniczych
W programie tym uczestniczy ponad tysiąc gmin w całej Polsce. Zwracane są im koszty związane z transportem i utylizacją folii odbieranych od rolników.
4,5 mld zł na pomoc suszową
Minister zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat rząd wypłacił rolnikom rekordowe wsparcie suszowe.
– Nikt nie udzielił tak ogromnej pomocy po suszy, jak nasz rząd. Łącznie za lata 2018 i 2019 ta pomoc osiągnęła kwotę 4,5 mld złotych – podkreślił minister.
Dodał, że obecnie nie ma suszy glebowej, choć nie ma pewności, jak przez najbliższe miesiące będzie kształtował się poziom opadów.
Przyznał, że były opóźnienia w wypłacie pieniędzy, ale ostatecznie cała zaległa pomoc suszowa trafi na konta rolników w ciągu najbliższych kilku dni. Przeczytaj o tym TUTAJ.
Poza tym w najbliższym czasie uruchomiona zostanie także specjalna aplikacja, która pozwoli na szacowanie strat suszowych bez fizycznego udziału komisji.
Dobrostan zwierząt
Kolejnym wsparciem jest dopłata do poprawy dobrostanu zwierząt. O taką pomoc ubiega się w tym roku ponad 42 tys. gospodarstw. Minister poinformował, że resort rolnictwa opracował nowe, podwyższone zasady dobrostanu zwierząt dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.
- Będziemy zachęcali rolników, by ich zwierzęta żyły w jak najlepszych warunkach – powiedział minister.
Zapowiedział również kontrole we wszystkich schroniskach dla zwierząt, którą przeprowadzi inspekcja weterynaryjna. Ponadto w ciągu kilku dni ma zostać powołany pełnomocnik ds. zwierząt.
- Podjąłem decyzję o powołaniu pełnomocnika ds. zwierząt. Takiego, który nie będzie związany ani z rolnikami, ani z ministerstwem. Natomiast będzie to osoba znakomicie znająca zwierzęta i ich potrzeby życiowe. W jej gestii będzie dopilnowanie przestrzegania praw zwierząt. Pełnomocnik przygotuje także założenia nowej ustawy o ochronie zwierząt. Ci, którzy chronią zwierzęta i ci, którzy na ochronie zwierząt w sposób cyniczny zarabiają duże pieniądze, będą pod kontrolą i nadzorem pełnomocnika – zapowiedział minister.
Sprzedaż bezpośrednia i handel detaliczny
Minister przypomniał, że rozszerzono możliwość legalnej sprzedaży żywności w gospodarstwach. Zwiększono też do 40 tys. kwotę wolną od podatku. Dodatkowo sprzedaż detaliczna nie wymaga zezwolenia, tylko zgłoszenia do odpowiedniej inspekcji.
Ardanowski przypomniał, że opracowany i dostarczony został do rolników i przetwórców Kodeks Etyki Żywnościowej.
Małe rzeźnie
Wprowadzone zostały także ułatwienia dla rolników chcących założyć małą rzeźnię.
Umacnianie pozycji rolnika