Ciepła pora roku oddziałuje negatywnie na użytkowość rozpłodową loch, wydłużając zarówno okres do wystąpienia rui po odsadzeniu prosiąt, jak i czas osiągnięcia dojrzałości płciowej przez loszki. Są to przyczyny istotnego obniżenia wskaźników rozrodu.
Lato i wysokie temperatury powodują wyraźne obniżenie efektywności rozrodu. Stres cieplny obniża skuteczność zapłodnień po inseminacji i kryciu oraz może doprowadzać do przerwania wczesnej, a nawet zaawansowanej ciąży u loch. Producenci świń oczekują, iż od 90 do 95% wieloródek oraz od 85 do 90% pierwiastek wykaże objawy rujowe do 7 dni po odsadzeniu prosiąt. Niestety, w okresie letnim, szczególnie u pierwiastek, bardzo często obserwuje się wydłużenie okresu pomiędzy odsadzeniem a rują.
Sezonowe zaburzenia produkcyjności loch mają przede wszystkim uwarunkowania fizjologiczne, ale w pewnym stopniu są też następstwem warunków utrzymania zwierząt. Oczywiście problemy letniej niepłodności mogą być rozwiązywane przez wspomaganie hormonalne. Warto jednak rozważyć też szereg innych czynników, związanych przede wszystkim z zarządzaniem stadem, które mogą w znacznym stopniu zmniejszyć pojawiające się pogorszenie wyników będące bezpośrednim następstwem występowania wysokich temperatur, wydłużającego się dnia i większego natężenia światła.
Skutki ekspozycji na stres cieplny i świetlny uwidaczniają się w wydłużeniu okresu jałowienia, spadku liczby loch wchodzących w ruję (zróżnicowany jej początek, przebieg i intensywność objawów), obniżeniu współczynnika inseminacji, problemach z cyklami u loszek, zmniejszeniu liczby i masy ciała prosiąt urodzonych w miocie, zwiększeniu liczby prosiąt martwo urodzonych i zmumifikowanych, zwiększeniu poronień zarówno w pierwszym, jak i ostatnim trymestrze ciąży.