Do końca 2021 roku, po zakończeniu leasingu można było sprzedać pojazd po upływie 6 miesięcy bez podatku. Od początku stycznia 2022 r. nowe przepisy Polskiego Ładu wydłużają ten okres aż do 6 lat. Pytamy więc eksperta, czy rolnicy leasingujący maszyny też będą objęci tym wymogiem, skoro większość nie prowadzi działalności gospodarczej.
- W związku z ostatnimi zmianami przepisów, wprowadzonymi w ramach pakietu ustaw podatkowych „Polski Ład” kwestia sprzedaży aktywów „poleasingowych” została uregulowana w sposób odmienny od stanu prawnego obowiązującego do końca 2021. Nowy przepis (art. 10 ust.2 pkt 4 ustawy o PIT), który wprowadza niekorzystne zmiany w zakresie sprzedaży środków trwałych nabytych po leasingu (do uniknięcia PIT konieczny jest 6 letni okres karencji pomiędzy wykupem a sprzedażą), wskazuje na konieczność stosowania karencji w przypadku składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej / działach specjalnych produkcji rolnej – mówi nam Paweł Mazurkiewicz, Partner Doradca Podatkowy, MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.
I podkreśla, że przepis ten nie odnosi się do innych składników majątku.
- Stąd uprawniony jest wniosek, że skoro maszyna rolnicza nie jest wykorzystywana na cele działalności gospodarczej/działów specjalnych produkcji rolnej – to jej sprzedaż po zakończeniu leasingu nadal może odbywać się w dotychczasowym systemie, czyli 6 miesięcy karencji – uspokaja ekspert.