Komu przysługuje świadczenie wyrównawcze?
15 października br. weszła w życie ustawa z 14 sierpnia 2020r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r., poz.1578). Głównym jej celem jest przyznanie uprawnionym świadczenia wyrównawczego, które będzie rekompensowało ekonomiczne skutki doznanych w okresie PRL represji.
Świadczenie wyrównawcze stanowi różnicę pomiędzy kwotą 2400 zł, a kwotą brutto emerytury lub renty, z wyłączeniem dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.
Nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie jest potrącana z niego składka na ubezpieczenie zdrowotne. Postępowanie o to świadczenie wszczyna się na wniosek osoby uprawnionej. Osobom, które uprawnione są do emerytury z KRUS i ZUS decyzje w sprawie świadczenia wyrównawczego wydaje ZUS. Natomiast osobom, którym KRUS wypłaca z zbiegu emerytury/renty wraz ze świadczeniem z ZUS, decyzje w tej sprawie wydaje KRUS. Szczegółowe wyjaśnienia zainteresowani uzyskają w placówkach KRUS.
Ewa Jaworska-Spicak