Kompaktowe ładowarki nie tylko dla małych gospodarstw
Małe ładowarki teleskopowe cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich rolników. Pracę znajdują przede wszystkim w mniejszych i średnich gospodarstwach z hodowlą. Ze względu na kompaktowe wymiary doskonale spisują się w wąskich budynkach, gdzie mocno ograniczone jest manewrowanie. Mogą wjechać do starszych niższych budynków.
Niewielkie ładowarki mają uniwersalne zastosowania, ponieważ można je dobrze wyposażyć w dodatkowy osprzęt np. ścielarkę do słomy. Zwykle nie odbiegają one wyposażeniem od większych modeli. Podobnie jak tamte, mają szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie napędu, hydrauliki, czy wspomagania operatora. Kompaktowe ładowarki nie potrzebują silników o dużej mocy, a co za tym idzie – zużywają mniej paliwa. Ich mocną stroną jest bardzo dobra zwrotność. Przewożenie czy układanie materiałów jest szybkie i proste. Często wykorzystywane są w gospodarstwie przy karmieniu zwierząt, a ich niewielka wysokość umożliwia pracę w niskich budynkach, np. magazynie czy stajni.
W pełni elektryczna ładowarka teleskopowa JCB 525-60E ma 96 V akumulator o pojemności 24 kWh z opcją bardzo szybkiego ładowania 415 V w 60 min.
Mimo wielu mocnych stron mniejszych ładowarek pojawiają się też pewne ograniczenia. Kompakty mają przeważnie ciasne kabiny, a niewielkie wymiary oraz masa ograniczają ich udźwig. Praca wąską maszyną to też większe ryzyko przewrócenia, szczególnie na nieutwardzonej powierzchni. Zapytaliśmy producentów o parametry kompaktów, które zestawione zostały w tabeli.