Kombajn warto kupić na długo przed żniwami – korzyści jest bardzo wiele!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kombajn warto kupić na długo przed żniwami – korzyści jest bardzo wiele!

15.11.2021

Pandemia covid-19 sprawiła, że dostawy podzespołów i części potrzebnych do produkcji maszyn przestały być stabilne. Ma to bezpośredni wpływ na producentów maszyn rolniczych, którzy nie mogą wypuszczać ze swoich fabryk tyle sprzętu ile potrzebuje rynek. Dlatego warto pomyśleć o zakupie i zamówieniu maszyny dużo wcześniej niż będzie nam ona potrzebna w polu. Odkładanie decyzji o zakupie na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem.  

Zamawiając maszynę wczesną jesienią, zyskujemy pełną swobodę doboru specyfikacji kombajnu pod potrzeby swojego gospodarstwa. Złożenie zamówienia już w pierwszych miesiącach po żniwach, może okazać się więc kluczowym krokiem, dającym pewność optymalnej wydajności i komfortu pracy przez kolejne lata.

Nowoczesne kombajny to bardzo złożone techniczne i wydajne maszyny, które pełnią wiele dodatkowych funkcji jak: zagospodarowanie resztek pożniwnych, monitorowanie plonu czy mapowanie wilgotności i wielkości plonu. Kombajn zbożowy jest jedną z największych długoterminowych inwestycji kapitałowych, jakie dokonuje gospodarstwo uprawowe, czy firma usługowa.

-  Jest to najbardziej zaawansowana maszyna w gospodarstwie, która zbiera końcowy efekt kilku miesięcy pracy rolnika. Dlatego, do jej zakupu warto się odpowiednio przygotować i podjąć decyzję tuż po żniwach. Późne lato lub jesień to obecnie najlepszy moment, aby zamówić nowy kombajn – mówi Andrzej Kulczyński z CLAAS Polska.

Wyciąganie wniosków z ostatnich żniw

Kiedy zakończymy pracę w tym najistotniejszym rolniczym sezonie w roku, dokładnie wiemy, z jakimi trudnościami spotkaliśmy się podczas ostatnich zbiorów. Gdy więc, planujemy zmianę swojej maszyny na nową, wyciągnięte na świeżo wnioski, mogą istotnie wpłynąć na podjęcie optymalnej decyzji pod kątem wielkości, technologii kombajnu czy dokładnej specyfikacji, która będzie dopasowana do wykonywanej działalności oraz możliwości budżetowych. Nigdy nie warto ważnych inwestycji odkładać na ostatnią chwilę.

Dobór specyfikacji pod potrzeby

- Dobierając kombajn musimy mieć na uwadze oczekiwania wynikające ze struktury zasiewów, odległości i wielkości pół, oraz potencjału rozwoju gospodarstwa w kolejnych latach.   Dlatego decydując się na zakup, musimy rozważyć takie aspekty jak: wydajność, szybkość rozładunku, wygoda w obsłudze, ukształtowanie terenu czy warunki na polu. Decydujemy się przecież na inwestycję na długie lata – dodaje ekspert CLAAS.

Zakup maszyny w maju i czerwcu jest obarczony wysokim ryzykiem, iż będziemy zmuszeni do zakupu maszyny nie takiej jakiej potrzebujemy, lecz takiej, która jest już wyprodukowana i dostępna na placu dealera. W takiej sytuacji dobranie odpowiedniej specyfikacji, odpowiadającej potrzebom właściciela gospodarstwa, będzie znacznie ograniczone.

Pakiet wyposażenia z rabatem do 50%!

Wcześniejsze zamówienie i zakup kombajnu ma także swoje plusy ekonomiczne. Producenci maszyn rolniczych oferują bardzo często atrakcyjne promocje w kampaniach wcześniejszych zamówień.

– W przypadku marki CLAAS, klient ma możliwość zamówienia pakietu wyposażenia z atrakcyjnym rabatem nawet do 50%. – mówi Andrzej Kulczyński.

Oferowane pakiety wyposażenia są zależne od modelu kombajnu. Obejmują one najczęściej wybierane opcje, które wpływają na jeszcze wyższą wydajność i jakość pracy maszyną. Dodatkowo, przy zakupie maszyny można otrzymać bezpłatną kontrolę serwisową do zakupionego kombajnu po przepracowaniu pierwszych żniw. 

Korzystne warunki w fabrycznym finansowaniu

Niższe oprocentowanie pozwala na inwestycję, ponosząc niższe koszty finansowania, co jest ważnym wsparciem przy zakupie. Dodatkowo na tych samych warunkach finansowany jest podatek VAT, aż na cztery miesiące. Przedstawiciele najbliższego Dealera oraz banku dopasowują ofertę w jak najbardziej dogodnych warunkach, a sam proces zakupu jest przejrzysty i zaprojektowany w taki sposób, aby odbył się szybko, w gospodarstwie i bez zbędnych formalności oraz konieczności odwiedzania oddziału banku.

Dodatkowy rabat na maszynę

Zamówienie przedsezonowe często zapewnia dodatkowy rabat dla Klienta. Przykładowo promocja „Przedsmak” marki CLAAS, posiada bardzo istotny element w postaci dodatkowego rabatu. Im wcześniej decydujemy się na finalizację zakupu i płatność, tym większy rabat uzyskamy. We wrześniu jest to aż 7%, a w grudniu już tylko 4%

Żniwa 2022 z nowym kombajnem? Czemu nie!

W procesie zakupu nowej maszyny problemem jest często stary kombajn, który trzeba sprzedać. Nie zawsze udaje się zrobić to szybko, ale i tutaj rolnik może liczyć na pomoc. W przypadku marki CLAAS do dyspozycji jest Centrum Maszyn Używanych, do którego klient może oddać w rozliczeniu swój stary kombajn. Aby jednak tak się stało, maszyna musi zostać gruntownie sprawdzona i jeżeli zajdzie taka potrzeba - naprawiona.

Niezależnie od tego, na jaką formę zakupu się zdecydujemy, inwestycja w nowy kombajn do obsługi gospodarstwa to poważne przedsięwzięcie. Jeśli planujemy inwestycję w nową maszynę na żniwa w roku 2022, już teraz warto sprawdzić oferty Dealerów maszyn rolniczych i dokładnie przeanalizować potrzebne wyposażenie nowego kombajnu, który będzie nam służył w gospodarstwie przez wiele lat.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Aktualności

Zajrzyj do listopadowego numeru top agrar Polska i sprawdź o czym piszemy!

Najnowszy, listopadowy numer top agrar Polska jest już na rynku. Podejmujemy w nim jak zwykle wiele ciekawych i aktualnych tematów. Problemy na rynku kukurydzy, rolnicy w karbach wymogów warunkowości i ekoschematów, prognozy cen nawozów, czy rola poplonu w zmianowaniu - to tylko niektóre z nich.

czytaj więcej

Aplikacja Claas Connect ułatwi użytkowanie, monitorowanie i naprawy maszyn

Jako użytkownik maszyn, rolnik wielokrotnie potrzebuje dostępu do informacji o nich. Zamiast łatwej do zagubienia dokumentacji papierowej, Claas proponuje swoim klientom bezpłatną, łatwą w obsłudze platformę Claas Connect.

czytaj więcej

Claas Silver Line – linia części zamiennych dla starszych maszyn

W wielu gospodarstwach pracują maszyny z wieloletnim stażem, dla których znalezienie części zamiennych w rozsądnej cenie może okazać się wyzwaniem. Claas wychodzi naprzeciw potrzebom rolników z linią części specjalnie dla starszych maszyn. Gdzie ich szukać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)